Mahidevran Sultan Hayatı

Mahidevran sultan veya Mahidevran Gülbahar sultan Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın eşlerinden biridir.

Mahidevran Sultan’ın Arnavut kökenli olduğu söylenir. Kanuni ile tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yaptığı sırada evlendiği bilinir.

Mahidevran sultan 1515 senesinde Kanuni’nin ilk erkek evladı olan Şehzade Mustafa’yı doğurdu. 1520 Senesinde Kanuni’nin padişah olmasıyla beraber İstanbul’a geldi. Bu esnada Hürrem sultan saray haremine yeni girmişti ve kısa bir zaman içerisinde Kanuni’nin en sevdiği eşi konumuna geldi. 1524 Senesinde Hürrem sultan da bir erkek çocuk doğurdu.

Şehzade Mustafa yetişkinliğe geldiği zaman Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak gitti. Yine gelenek olduğundan dolayı annesi Mahidevran Sultan da oğlu ile beraber bu şehre gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması yüzünden babasının ardından tahta çıkması bekleniyordu. Fakat Kanuni 1553 senesinde öz oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı sebebiyle boğdurttu. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararı verirken etkilediği söylenir.

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinin ardından Mahidevran Sultan gözden düştü. Hayatının büyük bir kısmını fakir olarak oğlunun mezarının olduğu Bursa’da geçirdi. Fakat annesi Hürrem Sultan’ın ölmesinin ardından 2. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve 1555 senesinde Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

Mahidevran sultan 1580 senesinde bursada vefat etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.