Köpek eğitimi nasıl yapılır ?

Köpeğe eğitim vermeye başlamadan önce öncelikle sizin ve köpek için en doğru yöntem seçilmesi gerekir. Eğitim teknikleri farklılık gösterir ancak genellikle eğitmen övgü ve hediye tarzı olumlu teşviklerin olduğu yollar köpeklerin daha çok yanıt verdiği yollardır.

Diğer eğitim türü ise tekrarlı eğitim adı verilen ve şartlanılan teşvik ile verilen eğitimdir. Hangi yöntem seçilirse seçilsin, köpeğin sosyalleştirilmesi gerekir. Bu şekilde değişik insanlar içindeyken köpeğe öğretilen kurallar köpeğin aklında kalacaktır.

Köpek Eğitim Süresi

Köpek eğitiminin başarısı genellikle ufak adımlarla yapılır. Köpeğin eğitim seansı günde 2-3 defa, 10-15 dakikalık dersler ile olması gerekir. Bu durum genellikle ufak köpek için geçerlidir. Ufak köpeklerin dikkat süreleri daha azdır. Daha uzun süre yetişkin köpeklerin dahi sıkılmasına yol açabilir.

Öncelikle köpeğe basit komutlara öğreterek işe başlamanız gerekir. Oturma komutu genellikle köpeklerin e iyi öğrendiği komutların başında gelir. Sonrasında köpeğinize yatmayı öğretebilirsiniz.Yatmayla beraber köpeğe ayakta durmayı öğretebilirsiniz.

Köpeğe öğretilmesi gereken ilk komutlardan birisi çağrıldığı zaman gelmesidir. Bu komut en temek komutlardan birisidir. Köpeğin bu basit itaat komutunu öğrendiği zaman daha gelişmiş komutlara geçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.