Klimalarda Enerji Tüketimi Nasıldır?

Klimalar söz konusu olduğu zaman geniş bir ön yargı bulunmaktadır. Klimaların çok yaktığı ve benzer ısınma ve soğutma sistemleri dururken kullanmanın anlamsız olduğunu düşünen büyük bir kitle bulunur ülkemizde…

Bu düşüncelerinin sebebi düşünüldüğünde klimanın ilk piyasaya sürüldüğü günleri anımsamak gerekir. Çünkü ilk piyasaya çıkan klimalar gerçekten çok yoğun enerji harcamaktaydı, zamanla yani modellerin çıkmasıyla birlikte enerji tüketiminde gözle görülür değişmeler yaşanmadı. Daha çok klimaların genel özellikleri üzerinde oynamalar yapıldı.

Zamanla enerjinin ve para harcamanın önemi kavrandıkça, diğer bir deyiş ile klima lüks olmaktan çıkınca klimalarda enerji tasarrufuna gidildi. Bu sayede klimalar hem daha ekonomik oldular hem de daha az enerji tüketmeye başladılar.

Günümüzde Klimaların Enerji Tüketimi

Günümüzde klimalar oldukça uygun enerji tüketimine sahiptirler. Her ne kadar enerji tüketimi konusunda büyük artıları bulunsa da hala en ucuzunu tüketmiyorlar. Bu durumun önüne geçilmek için bazı yeni ürünler piyasaya sürülmektedir. Ekonomik olma adında atılan ilk adımlar A sınıfı klimaların piyasaya sürülmesi ile başlamıştır. A sınıfı klimalar enerji harcamada ciddi kolaylıklar sağlayarak  klimanın herkes tarafından kullanılmasını kolaylaştırmıştır. Daha sonrasın da ise İnverter klimalar piyasaya sürülmüştür.

Klimalarda Enerji Tüketimi Nasıldır?

İnverter klimalar yapı olarak oldukça ekonomik olan klimalardır. Bu durumun temel sebebi ise hava sirkülasyonunun çok olduğu zamanlarda daha güçlü çalışması ve odanın veya bulunulan alanın boşaldığı andan itibaren enerji tüketimini azaltmasıdır.

Klimaların enerji tüketimi küresel ısınma veya dünyanın enerji tüketimi hakkında bize ciddi veriler sağlayabilir. Çünkü havanın orta dereceden biraz daha sıcak olduğu ve nemin yüksek olduğu her alanda klima kullanılmaktadır. Atmosfere saldığı gazlar ve harcadığı enerji ile klima ciddi bir araştırma konusudur.

Yapılan son araştırmalar sonucunda klimanın sınıfı geçtiğini söylemek doğru olacaktır. Grafik olarak klimanın enerji tüketimine göz atarsak kayda değer düşüşler görürüz. Hala pek çok şirketin mühendisleri yeni teknolojiler geliştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konuda yapılacak her adım milyonlarca klima ve dolayısıyla binlerce insanın cebini ilgilendirmektedir.

Bu konuda öncü olan markaların kısa süreler ile daha ekonomik ve daha kaliteli ürünler çıkardığına şahit olduğumuz için gelecekte de aynı olayı beklemek sürpriz olmayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.