Klima Özellikleri Nelerdir?

Klimalar ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda, sadece ortamda bulunan havanın soğutulması prensibine dayanmaktaydı. O zamanlar tükettiği elektrik miktarından dolayı pek çok insan klimaya bir lüks gözüyle bakıyordu. Günümüzde ise hem ekonomik oluşları hem de temiz bir kaynak olmaları nedeniyle en çok kullanılan ürünler arasında gelmektedir.

Klimalar teknolojinin gelişmesine paralel olarak bazı gelişim evrelerinden geçmişlerdir. Bu evrelerin en büyüğü ve en önemlisi, havayı temizleyen teknolojiye sahip olmalarıdır. Bilindiği gibi içerisinde bulunduğumuz zaman içerisinde aktif şehirleşmenin ve hava kirliliğinin etkisi ile insanlar daha sık astım ve bronşit gibi hastalıklara yakalanmaktadır. Klimalar ise havayı temizleyen teknolojilerinden dolayı alerji, astım ve bronşit gibi rahatsızlığı bulunan insanların rahat bir şekilde yaşamasını sağlamaktadır.

Farklı klima modellerinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Hemen her klimanın ortak özelliği ise, ısıtma, uzaktan kumanda, zamanlama ve fan özelliğidir.

İnverter Klimanın Özellikleri

inverter klima özellikleri arasında otomatik olarak filtre temizliği gelir. Aynı zamanda havayı temizleyen ve bakterileri yok eden yapısı sayesinde de sıklıkla tercih edilmektedir.  İnverter klimanın diğer klimalara göre en büyük artısı ise dikey ısıtmadır. Dikey ısıtma; zeminden tavana doğru ısıtma sağlayarak farklı yoğunlukların ısınmasını kolaylaştırarak hem zamandan hem paradan kazanılmasını sağlar. Aynı zamanda klima kullanan insanların hasta olmasını engellemek amacıyla, soğutma teknolojisinde kullanıcıya doğrudan soğuk hava verilmesini engeller.

Başka bir özelliği de içeriye verdiği havanın içerisinde bulunan bakterileri, polenleri ve yabancı maddeleri arındırmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda uyku problemi yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunun inverter klimada rahatlıkla uyuduğu tespit edilmiştir.

klima özellikleri

Günümüz Klimalarının Aranılan Özellikleri: Soğuk/sıcak hava farklılıklarında nem alma özelliği klimalarda aranılan en büyük özelliktir. Aynı zamanda eve gelmeden belirli bir zaman önce ısıtma/soğutma işlemine başlamasını sağlamak amacıyla timer özelliği de büyük bir artı sağlayacaktır. Diğer bir özellik ise elektrik kesintilerinde tekrardan çalışmasıdır. Geleceğin klimalarında ise insan kulağının algılayamayacağı ses düzeyinin elde edilmesi en önemli özellikler arasında yer almaktadır.

Klimalar yapıları itibariyle insanların en büyük ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı klimalarda aranılan özellikler her geçen gün artış göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.