Klima Çeşitleri Nelerdir?

Hayatımızın her alanına giren ve kolay bir şekilde iklimlendirme olanağı sağlayan klimalar kullanılacak mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Klima çeşitlerinin farklı olmasının temel sebebi ise mekanın büyüklüğü ve dış ortam ile bağlantısıdır.

Yalıtımı bol olan ve uzun süre boyunca kapalı kalan bir ortamın soğutulması ile devamlı olarak dış dünya ile bağlantısı olan bir mekanın soğutulması için farklı cihazlar kullanılması oldukça doğaldır. Bu sebepten dolayı klima tercihi yapılırken bazı özelliklerine dikkat edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Yer tavan tipi klima: Adından da anlaşılacağı gibi tabana hem tavana yerleştirilebilen klimalardır. Genellikle hava sirkülasyonun fazla olduğu ofisler ve mağazalar için biçilmiş kaftandır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak bu modellerde estetik ve zarafet ön plana çıkarılmıştır. Aynı zamanda tek bir kişi tarafından kullanılması için büyük avantaj sağlayan kumanda özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır.

Salon tipi split klimalar: Tavan tipi split klimalara oranla hem insan hem de hava sirkülasyonunun yoğun olduğu mekanlarda kullanılır. İlk bakışta dikkat çeken bir yapısı vardır. Buna rağmen iklimlendirme işlemini kaliteli bir şekilde yapar ek ısıtıcı takviyesi de bulunmaktadır. Genellikle mağazalarda restaurantlar da ve alışveriş merkezlerinde sıklıkla kullanılırlar. Klimalar arasında en güçlüsü salon tipi split klimalardır.

Duvar tipi klimalar: Klima denildiği zaman insanların aklına en çok gelen tiptir. En büyük artısı düşük ses seviyesinde çalışmasıdır. Mekanın büyüklüğüne göre çok farklı BTU seviyesi aralığında tercihi yapılabilmektedir. Konutlarda ve küçük dairelerde en çok duvar tipi klimalar tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalarda her sene duvar tipi klima satışlarında ciddi bir patlama yaşandığı ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda bu klimaları en çok otellerin tercih ettiği de bilinmektedir.

Pencere tipi klimalar: Ekonomi söz konusu olduğu zaman başvurulması gereken en uygun fiyata sahip olan klima türüdür. Kolay montajı ve taşınabilen yapısı sayesinde tercih edilmektedir. Yüksek ses çıkarmasından dolayı da günümüzde pek kullanılmamaktadır. Bu klimanın çalışma prensibi ise dış mekan ile izolasyon sağlamaktır.

klima çeşitleri

İnverter Klima Nedir?

Bir mekanın büyüklüğü o mekanda kullanılacak olan klimayı etkiler. Bir alan için normalde 7.000 BTU luk bir klima kullanılabilecek durumda iken, hava sirkülasyonundan dolayı 9.000 BTU luk bir klima tercih edilebilir. İnverter klima ise hava sirkülasyonunun az olduğu zamanlarda fanın dönme hızını ayarlayarak klima gücünü azaltan bir teknolojidir. Yaygın olarak kullanılma sebebi ise ekonomik olmasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.