Kapalı yer korkusu nedir ?

Klastrofobi, kapalı bir alanda kalma korkusu olarak bilinir. Diğer fobilerde görüldüğü gibi Klastrofobinin derece ve ciddiyeti insandan insana göre farklılık gösterir.

Hastalar genellikle ufak mekanlarda, asansörde, kalabalık ortamlarda ve bu tür her çeşit kapalı yerde bu korkuyla baş başa kalırlar.

Bazı klastrofobik insanlar eğlence parklarında bulunan hızlı trenler gibi güvenlik kemeri olan trenlerde dahi ciddi bir korku yaşayabilirler.

Kapalı Yer Korkusu Belirtileri
Kapalı yer korkusu olan bir insan kapalı olan bir yerde kaldığı zaman panik yaşar. Bu panik terleme, titreme, kalp hızı artışı, ağlama krizi veya çığlık atarak gösterilir.

İnsan olabildiği kadar çabuk o ortamdan kaçmaya çalışır. Bazı insanlar böyle bir durumda nefes almadığından bahsederken, bazı insanlar ise duvarların üzerlerine geldiği hissini yaşarlar.

Kapalı Yer Korkusu Nedenleri
Kapalı yer korkusu, insanın yaşamını ciddi derecede etkileyen psikolojik bir sorundur. İnsan kapalı olabileceğini düşündüğü mekanlara kesinlikle girmez, partilere gitmekten, güvenlik için özel kemerleri takması gereken eğlencelerden kaçabilir.

Birçok insanın kapalı yer korkusu öncelikle Mr testleri esnasında anlaşılır. İnsan bu testlerden kaçar, bu durum da sağlığını etkileyebilecek problemler yaratabilir.

Kapalı yer korkusunun sebepleri kesin olarak bilinmez ancak bu durumun özellikle kötü çocuk dönemine dayandığı iddia edilir.

Uzmanların bazıları kapalı yer korkusunun evrimsel hayatta kalma mekanizmasının parçası olduğunu düşünürler.

Kapalı Yer Korkusu Tedavisi
Psikoterapinin, bilişsel davranışçı terapisinin kapalı yer korkusu tedavisinde iyi sonuçlar verdiği bilinir. Bazı durumlarda belirtileri kontrol altına almak için sakinleştirici ilaç ve anti depresanlar kullanılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.