Hipotiroidi nedir ?

Boyunda yer alan tiroid, vücudun değişik organ ve dokularına gönderilmek için hormon salgılar. Bu bölümden salgılanan T3 ve T4 hormonları metabolizma hızını belirlerler.

Tiroid hormonlarının normalinden daha fazla salgılanması halinde metabolizma hızlanır ve hipotiroidi rahatsızlığı meydana gelir.

Fazla hormon salgılanması sonucunda bütün metabolik faaliyetler yavaşla gösterir ve dengede bozulma oluşur.

Tiroid bezi yetmezliği doğuştan olabileceği gibi sonradan da olabilen bir problemdir.

İyot fazlalılığı yada eksikliği, ilaçların gösterdiği yan etki, yaşlanma ve başıklık ile alakalı haşimoto rahatsızlığı gibi sebeplerle olabilen rahatsızlıkta unutma, depresyon, yavaş hareketler ve uygu bozukluğu meydana gelebilir.

Hipotiroidi, derecesine göre başlangıç aşamasında, az oranda ve tam yetmezlik olarak ayrılmaktadır. Rahatsızlık tiroid bezinin kendi hastalığı yada beyinde tiroidi kontrolle görevli olan hipofiz bezi hormon salgısında oluşan problemlerle alakalı olarak algılanabilir.

Tiroid bezi yetmezliği gebelikte görülür ve tedavisi yapılmazsa bebekte zeka geriliğine yol açarabilir. Kalıtsal hipotiroidi durumlarında iyotlu tuz yenilip rahatsız önlenebilir. Aile içinde bu rahatsızlık olan çocuklar testler ile tiroid taramasında geçirilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.