Ev Tipi Klimalar Nelerdir?

Günümüzde klimaların hemen her alanda hayatımıza yerleşmesi söz konusudur. Yaşadığımız alanlardan çalıştığımız yerlere yemek yediğimiz restaurantlardan bindiğimiz toplu taşım araçlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede bizlere hizmet vermektedirler.

Bunların arasında en önemli olanları çalıştığımız alanlar ve evlerimizdir. Çalıştığımız alanlarda klimanın ne şekilde kullanılacağı veya nasıl bir klima alınacağı bizi doğrudan ilgilendiren bir olay olmazken yaşadığımız evlerde kullanacağımız klimayı seçmenin inisiyatifi sadece bizlere aittir.

Nasıl bir klima seçilmeli? Yada hangi marka tercih edilmelidir. Bu konuda tercih edilecek kaç çeşit ev tipi klima bulunmaktadır?

Ev tipi klima denildiği zaman akla kesinlikle duvar tipi split klima gelmektedir. Çünkü insanların akıllarında yerleşmiş bir duvar tipi klima motifi bulunmaktadır. Bu düşünce çok da yanlış değildir. Çünkü evlerde kullanılmaya en uygun klima tipi duvar tipi split klimadır.

Duvar Tipi Split Klimanın Genel Özellikleri:

Genel olarak klima bir adet evin içinde bir adette evin dışında olmak üzere iki adet cihaz ile çalışır. Evin dışında bulunan cihaz dış ortamdan aldığı havayı iç ortama aktarır. Bu olay esnasında klimanın model ve özelliklerine uygun olarak havayı temizler. Bazı klimalarda iyonizer teknolojisi bulunurken son dönemlerde piyasaya sürülen pek çok klimada bakteri, polen, toz, kir ve koku önleyici filtreler bulunmaktadır.

ev tipi klima

Duvar tipi split klimada fan kısmının nereye yerleştirildiği de büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü fan olarak kullanılan cihaz genellikle ses çıkarmaktadır. Yatılan odaya yakın bir şekilde yerleştirilirse sesten şikayetçi olmanız söz konusu olabilir. Bu sebepten önceden bu noktaların tespit edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Evlerde soğutma sistemine ihtiyaç duyuluyorsa, diğer bir deyiş ile soğutmaya ihtiyaç duyulacak kadar sıcak bir yerde yaşıyorsanız, kesinlikle vantilatör tarzı bir alet ile serinlememeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ev içerisinde gerekli yalıtım olanakları sağlandıysa çalıştırılan klima ile uzun süreli serinlik sağlanabilir. Bu serinlik oldukça kısa bir süre içerisinde olacağından dolayı ciddi anlamda ekonomi de yapmış olursunuz.

Her geçen gün yeni bir klima modelinin çıktığını unutmamak gerekmektedir. Yeni çıkan klimaların en büyük ortak özelliği hepsinin birbirinden ekonomik olduğu ve enerji tüketimine her geçen gün daha hassas şekilde üretildikleridir. Bu durumdan dolayı alınacak klimalar ile enerji tasarrufu yapmakta mümkün olacaktır. Aynı zamanda klimalar ile ısınma da sağlanacağından dolayı ciddi anlamda masraflardan kurtulabilirsiniz. Bu konuda en büyük yardımcınız inverter klimalar olacaktır. Denemenizde ve bu konuda fikir almanızda büyük fayda bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.