Dijital Klima Nedir?

Hayatımızı çekilmez olmaktan çıkaran klimaları pek çok yerde aynı anda kullanabiliyoruz. İlk olarak evlerimizi ve küçük çaplı mekanları soğutmakla başlamıştı işine, daha sonrasında ise klimalar pek çok alanda derdimizin dermanı olup çıktılar.

Tabi ihtiyaçlar farklılaştıkça klima çeşitleri ve kullandıkları enerjiler de farklı olmaya başladı. Duvar tipi split klima, kapı tipi klima, inverter klima derken araçlarda da kullanılmaya başlandı. Bazen yazın sıcak günlerinde klimalı yolculuk yapma imkanımız olmasaydı ne yapardık diye düşündüğünüz olmuştur. Gerçekten hasta olanların ve tansiyon rahatsızlığı olan insanların yolculuk yapması çok zor olurdu. İşte araçlarda kullanılan klimalarda da farklı sistemler işlemektedir.

Neden Araçlarda Klima İhtiyacı Vardır?

Araçlarda yeni klimalara ihtiyaç duyulmasının en büyük nedeni, dar alanlar olmasıdır. Güneşin altında çok çabuk bir şekilde ısınabilmektedir. Araçlar bu özelliklerinden dolayı sıcak yaz günlerinde çekilmez yer olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey klimalı bir araca sahip olmak olabilir. Mesafeler uzun oldukça klima ihtiyacının ne denli arttığını anlatmamıza hiç gerek yoktur.

Otomobillerde kullanılan klimalar ise teknolojik gelişmelere paralel olarak ikiye ayrılmıştır. Birincisi manuel olan klimalardır. Manuel klimalar araçlarda kullanılmaya başlanan ilk klimadır. Prensip olarak normal klimalar ile büyük benzerlikler taşımlarına rağmen çalışma sistemi biraz farklılık göstermektedir.

arcelik-lg

Teknoloji geliştikçe araçlarda kullanılan klima sistemleri de gelişmiştir. Bu gelişimin en büyük ürünü ise dijital klimadır.

Dijital klimalar ise hem yakıt tasarrufu sağlar hem de aracın istenilen sıcaklıkta sabit tutulmasına yardımcı olur. Bu özelliklerinden dolayı sıklıkla kullanılan ve son zamanlarda araçlarda tercihe dilen klimaların başında dijital klimalar yer almaktadır.

Dijital klimalar ile manuel klimalar arasında ki en büyük fark; dijital klimalarda istenilen sıcaklığın belirtilmesidir. Araç istenilen sıcaklıkta sabit tutulmaktadır. Manuel klimalarda ise bu durumu elle kontrol etmeniz gerekebilir. İstenilen soğukluk ayarlanamazsa hastalanmalar ve rahatsızlıklar oluşacaktır. Bu sebepten dolayı daha fazla yakıt tüketimi yaşanması da içten bile değildir. Manuel klimaların son dönemlerde araçlarda tercih edilmeme sebebi de tam olarak budur.

Latest Comments
  1. zeylal

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.