Çocuklarda öksürük neden olur ?

Çocuklarda ciddi derecede olmayan birçok rahatsızlık öksürüğe sebep olabilmektedir. Öksürüğün sebebi alt yada üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir.

Sigara dumanı, evdeki toz ve akarlar tarzındaki alerjen maddeler ve evcil hayvanlar öksürüğe neden olan durumlar arasındadır.

Vücut solunum yoluna girip yabancı maddelerden korunabilmek için mukusu kalınlaştırmaya başlamaktadır. Bu dönem içinde öksürük meydana gelir ve enfeksiyon bittikten sonra birkaç hafta devam edebilir.

Çocuklarda öksürüğün sebep olduğu nedeni belirleyerek buna uygun bir tedavi yapılması gerekmektedir. Çocuklarda sadece muayeneyle teşhis zor olabilir. Bazı laboratuar testlerinin uygulanması gerekmektedir.

Üst solunum yolunda bir problem varsa, sarı-yeşil akıntı, baş ve boğaz ağrısı, nefes kokması belirtileri söz konusu ise sinüzüt problemi olabilir.

Balgam gelen öksürüklerde ise genelde üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla meydana gelir. Kısa, kuru ve hırıltılı olan öksürme bronşit, zatürre ve astım habercisi olabilir.

Soğuk algınlığı ve sinüzitte yatar şekilde durmak öksürüğü daha da çoğaltır. Gülme ve bağırma gibi durumlar öksürüğü tetikleyen unsurlardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.