Çocuklarda gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedenleri

Gözün korunması ve temizlenmesi için salgılanmakta olan gözyaşı, gözün nemli olmasını sağlar ve burun köküne yakın iki kanal ile gözyaşı kesesine ordan burun arkasında bulunan boşluğa akar.

Bu kanallarda oluşan tıkanıklıklara gözyaşı kanalı tıkanıklığı ismi verilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri

Gözyaşı kanalı tıkanması, enfeksiyon ve travma tarzı nedenlerle her yaş grubunda meydana gelebilecek genellikle yeni doğan bebeklerde meydana gelir.

Gözyaşı kanalı tıkalı doğan bebekte gözyaşı kanalları birkaç hafta içerisinde kendi kendine açılır.

Bebeğin, anne karnında gözyaşı kanalı oluşumu tamamlanması ve gözyaşı kesesinin burna gittiği bölümde bulunan zar delinmeden dünyaya gelmesi gözyaşı kanalı tıkanıklığına yol açar.

Doğumun ardından göz sulanması ve çapaklanma gözyaşı kanalının tıkalı olduğunu gösterir. Kesin bir teşhis için göz doktoruna gidilmelidir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı problemi, çocuk 1,5 yaşına gelene dek basit tedaviler ile ortadan kaldırılabilir.

Kanalda yer alan hidrostatik basıncı yükseltip tıkalı olan kanalın açılması için yapılan masaj, tedavinin ilk evresini meydana getirir. Bebek 1 yaşına gelene kadar masaj ile beraber gözyaşı damları kullanılabilir. Gözyaşı damlası tedavisinin başarı oranı %95’tir.

Damla ve masaj tedavisinin cevap vermediği hallerde cerrahi işlem yapılır. Genel anestezi ile ince bir sonda yardımı ile kanalı açmak için yapılan işlem çok basittir. Ameliyat işlemi bebek 1-1,5 yaşındayken yapılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.