Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri

Dikkat eksikliği bulunan çocuklarda problem dikkat etmemek değildir. Dikkat süresi ve yoğunluğu aynı yaştaki çocuklara göre daha az olmasıdır. Dikkatin neye yönelmiş olduğu da süreyi ve yoğunluğu etkisi altına alır.

Örnek olarak, derse kısa süre odaklanan çocuk oyun gibi ilgiyi daha fazla çeken konulara daha fazla dikkat verir. Gürültülü ve kalabalık yerlerde dikkat yoğunlaşmazken, sakin yerlerde ve yüz yüze konuşmada dikkat toplanabilir.

Dikkatsizlik problemi, aniden birkaç konu ile beraber ilgilenme, başlanılan işin bitirilmemesi, karşıdaki insanı dinliyormuş gibi durma, beyni yoran işlerden uzak durma, unutma ve eşya kaybetme sürekli olarak görülen durumlardır.

Bu tarz davranışlar birçok çocukta bazen görülebilmektedir. Dikkat eksikliği, dikkat eksikliği bozukluğu hastalığının fazla hareketlilik ve dürtüsellik ile beraber temel belirtileri arasındadır.

Bir çocuğa bu hastalığa bağlı olarak dikkat eksikliği teşhisi konulması için belirtilerin 7 yaşından önce olması, birçok yerde ve 6 ay yada daha uzun müddet boyunca kesintisiz olarak görülüyor olması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.