Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’de bulunan müzelerin büyük bir kısmı sabah saat 10 ile 18 arası açıktır. Son 30 dakika kalana kadar giriş serbesttir. Büyük müzeler yabancılar için rehber hizmeti de veriyor.Budapeşte’de civarı keşfetmek için her dil için ayrı ayrı düzenlenen bot turlarını tercih edebilirsiniz.

Bu sırada budapeşte’nin kültür ve sanat merkezi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu şehirde 30’un üstünde tiyatro bulunur.

Budapeşte şehir merkezi oldukça çekici ve hareketli olsa bile şehir dışarısında görülmeye değer birçok bölge vardır. En fazla ilgi gören turlar resimlere bile konu olan sanatçı bölgesi Szentendre, ünlü danube bend, eski dini merkez esztergom ve kuzeyde bulunan visegrad’dır. Bu bölgelerin tamamına tekne ile gitmeniz mümkün.

Budapeşte’nin 30 kilometre doğusunda bulunan Gödöllö adında küçük kasaba, Macaristan’n en büyük barok yerleşim yeridir ve piknik için en ideal bögledir.

Szentendre’yi kesinlikle ihmal etmeyin. Renkli evleri, dar sokakları ve iki düzenie müzesi ile szentendre, danubeyle beraber en fazla ziyaret edilen bölgelerdir. Akdenizin etkisinde olan kasaba, Türklerden kaçan sırpların 14-17. Yüzyıllar arasında yerleştikleri bir bölgedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.