Bronşit Hastalığı Belirtileri

Akciğere hava taşımakta olan kanallara bronş ismi verilir. Bronşların iç kısmında iltihaplanma meydana geldiği zaman bronşit hastalığı oluşur.

Bronşit, bünyesi daha zayıf olduğun için çocuk ve bebekleri ciddi oranda etkileyen bir hastalıktır. Akut ve kronik bronşit olmak üzere iki türü vardır.

Genellikle kızamık, boğmaca, tifo ve grip rahatsızlıkları esnasında anlaşılan akut bronşit, kuru ve ağrı oluşturan öksürük nöbeti ile başlar. Oluşan balgam ilk aşamada yapışkandır, daha sonra katı ve iltihaplı olur. Titreme, halsizlik, ateş ve burun akması gibi belirtiler ivardır.

Kronik bronşit daha hafif belirtiler ile başlar, yavaş yavaş ilerler. Hava yolunu yağlayan bezler gelişir, içi yüzeylerindeki tüyler görevlerini yapamaz. Belli bir süre sonra hava yolları tıkanır ve ağır bir solunum yetmezliği sorunu meydana gelir.

İki sene art arda kusur öksürük nöbeti ve balgam belirtisi 3 ay yada daha uzun süre oluşan insanlarda kronik bronşit teşhis edilebilir.

Kronik bronşitin tam sebebi bilinmez fakat sigara dumanına maruz kalma, hava kirliliği, kötü beslenme, alkol tüketimi ve kimyasal madde solunması kronik bronşite yakalanma riskini artırır.

İki tür bronşit hastalığında doktorun vereceği ilaçlarla birlikte dengeli beslenme, kirli hava olan ortamlardan ve sigara dumanından uzak durulması tedavi sürecisi hızlandırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.