Beylerbeyi sarayı hakkında bilgi

Beylerbeyi Saray İstanbul Boğazında bulunan en güzel ve görkemli tarihi eserlerden birisi konumundadır. Saray ilk 1829 senesinde Sultan 2. Mahmud tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiştir.

1861 Senesinde ahşap olan sarayı yıktıran Sultan Abdülaziz yerine günümüzdeki sarayı yaptırtmıştır. Beş bin kişinin çalıştığı inşaat 4 sene gibi bir sürede bitti ve Beylerbeyi Sarayı 1865 senesinde kullanıma açıldı.

Bu mükemmel sarayın mimari dönemin tanınan ismi balyan ailesinin bir üyesi olan, Sarkis Bayandır. Yazlık olarak inşa edilen sarayda kalorifer ve ısıtma sistemi yoktur.

Sarayın dekorasyonunda doğu ve batı motifleri beraber yapılmıştır. Üç katlı olan sarayda, haremlik ve selamlıkta toplamda 26 oda ve 6 salon bulunur. Denize bakan bölümün süsleri, orta bölümde yer alan havuzlu salon sarayın en önemli mimari özellikleri içindedir.

Saray, birçok kez devlet adamlarına ev sahipliği yapmıştır. Sarayın konukları içinde Sırp prensi, İran şahı, Fransız impratoççies Eugenie vardır.

Bununla beraber Sultan 2. Abdülhamid yaşamının son 6 ayının bu sarayda sürdürmüştür ve 1918 senesinde bu sarayda vefat etmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.