Apple iOS 5 Özellikleri

Apple iOS 5 Nedir, Ne Zaman Kullanıma Başlanacak ve Özellikleri

06 Haziran tarihinde yapılan yıllık WWDC toplantısında Apple CEO’su Steve Jobs da sahne aldı ve başta iOS 5 olmak üzere birçok yeni teknolojinin önümüzdeki sonbahar döneminde Apple severlerin kullanımına sunulacağını duyurdu. Apple iPhone, iPod Touch ve iPad kullanıcılarını doğrudan etkileyecek en son versiyon yazılım programı olan iOS 5 i dün itibariyle açıkladı. Yeni diyoruz ama tam olarak nelerin yeni olduğunu ve faydalanmak için neleri bilmemiz gerektiğini gelin yazımızın devamından belli başlıkları inceleyerek öğrenelim.  Yaklaşık 200 yeni özellikle Apple bizimde inceleyeceğimiz 3 temel özelliği aslında masaya getirdi.

www.alsatapple.com

www.alsatapple.com

www.alsatapple.com

www.alsatapple.com

Notification Center(Uyarı Merkezi)

Uyarı mesajları güncellenmeyeli uzun süre olmuştu ki Apple bunu WWDC’ye erteleyerek Android işletim sistemini kullanıldığı telefonlardaki gibi bir uyarı merkezi oluşturulmuş. Bilgilendirme veya uyarılma diyeceğimiz bu merkezde email, text mesajları, arkadaşlık istekleri, hatırlatmalar ve cevapsız aramalar mevcut olacak. Android telefonlarda olduğu gibi ekran aşağıya doğru kaydırılarak bilgilendirme merkezine ulaşılacak. Özet olarak bilgilendirme merkezinin görünümü multitask bölümünün görünümü gibi olacak ve siz oyun oynarken artık uyarı mesajları sizi rahatsız etmeyecek. Bilgilendirme merkezi aslında kulağa geldiği gibi o kadar da basit değil. Telefonunuz kapalı olduğu zaman bile bilgilendirme mesajlarınız kilitli olan telefon ekranınızda görükecek ve hava durumu ve stoklarınız gibi bilgiler de olacak.

Apple uyarı(bilgilendirme)  merkezini “bütün uyarılarınız, hepsi bir yerde” sloganıyla kullanıcılarına ve Apple severlere tanıtmaya hazırlanıyor. Bu özelliğin istisnasız hepimizin hoşuna gideceğinden kuşkumuz yok diyebiliriz.

iMessanger

Bütün yeni özelliklerin başına i ön ekini getirerek yeni isimler türetmek Apple’ın bilindik uygulamalarından. Yine iOS 5 ile gelen yeni Blackberry BBM(blackberry messanger) rakibi imessanger bütün iOS 5 kullanıcılarını bir araya toplamayı hedefliyor. Yeni özellik imessanger ile Apple bütün iOS kullanıcılarının kendi aralarında wifi ve 3G üzerinden sınırsız bedava  mesajlaşma imkanı sağlıyor. Facetime da olduğu gibi iMessager da Apple yine kendine ortak bir kullanıcı ekleyerek kendi mesaj uygulaması üzerinde olayları karmaşıklaştırmadan kullanıcılarını bu servisi kullanmaya yönlendirmeyi hedefliyor. Zaten bu tür mesaj servisi uygulamaları mevcut olan App Store da bu yeni özellik kendini sıyırıp çıkabilecek mi onu önümüzdeki günler gösterecek. iMessage ile video, rehber, text mesajı ve yer bildirimlerini diğer bütün iOS kullanıcılarına ücretsiz olarak gönderebiliyorsunuz. Bu özellik harika gibi gözükmesine rağmen iOS kullanıcıları arasında sosyal bir ağ gibi kullanılamıyor.

www.alsatapple.com

www.alsatapple.com

Kamera Güncellemesi

Öyle bir an var ki kaçırdığınız zaman ilerde çok pişman olacaksınız. Kaçırmamak için önce iPhone’unuza davraıyorsunuz ve sonra kiliti açıyorsunuz ve daha sonra şifre girip kamera uygulamasını açıyorsunuz. Bu işlem zaman zaman dakikalar sürebiliyor. Gerçekten de son derece sinir bozucu bir durum değil mi? Apple’ın en çok beğeni alacak yeni eklentisi büyük ihtimalle bu özellik olsa gerek. Ekran kilitinizi açmaya yeltenmeden hemen yanıda bir kısa tuş ile direk kamerayı açma özelliği işte yeni iOS’un en yeni ve kullanışlı özelliği. iOS 5 ile iphone ve ipad kullanıcıları ses butonu olarak kullanılan + tuşunu kolay ve hızlı bir şekilde ekrana dokunma ihtiyacı olmadan fotoğraf çekebilecekler. Bu özellik benim de yıllar öncesinden düşündüşüm ve acaba neden sorularını sorduğum geç kalmış bir yenilik. Ses tuşlarının fonksiyonu bu yeni özellikle biraz daha artmış olacak.

www.alsatapple.com

www.alsatapple.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.