Alkol Bağımlılığı Belirtileri

Alkol sorunuyla alakalı birçok işaret ve belirti vardır. Alkolizm sürekli ilerleyen bir rahatsızlık olarak görülür. Zaman ilerledikçe içki içmeye devam edildiği için belirti ve etkisi artar.

Alkolizmin ilk işareti sürekli zehirlenme ve tehlikeli bir durum olduğunu bilmeye karşın alkol tüketilmesi, bunun en fazla görülen örneği araba kullanmadan önce alkol alınmasıdır.

Alkolizmin diğer belirtileri ise içilirken bilinç kaybetmek veya içme esnasında ruh halinde oluşan sinirlilik durumudur.

Alkol kötü kullanımı ana belirtisi, içme oranı belli bir noktaya gelmesine rağmen içmeyi sürdüren insanın karşılaştığı ve tekrarlayan sorunlardır.

Bu sonuçların ardından insanın içmeyi sürdürmesi, işini kaybetmesi, alkollü araç kullanımı, sorumlulukları göz ardı etme veya alkol yüzünden suç işleme alkolün kötü kullanımı olarak görülür.

Dünya sağlık örgütüne göre alkolün zararlı kullanımı bağımlılığının yoklunda dahi, zihinsel ve fiziksel açıdan tahribata sebep olan içme hali anlamı taşır.
Alkol bağımlısı yada alkolik biri, alkolün kötü kullanımında oluşan bütün belirtiler tamamen görülür. Ancak alkolik insanlar aynı anda yaşama mal olsa dahi içmeyi sürdürürler.

Alkolün kötü kullanımı, alkol bağımlılığı derecesine geldiğinde, insanda aynı anda diğer belirtilerin en az 3’ü görülür. Bunlar;

1- Alkolün fazla alımı
2- Alkol alınırken kontrol bozulması
3- Alkol kullanmada ısrar etmek
4- Alkol ile alakalı organizasyonlarda aşırı zaman harcanması
5- Yoksunluk belirtileri
6- Alkole dayanıklılığın artması.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.