Akne Nedenleri Nelerdir ?

Sivilce oluşumunun kesin bir sebebi yoktur ancak birçok faktörün beraber oluşturduğu durumlar söz konusudur. Sürekli sivilce problemleriyle karşılaşanların ciltleri çoğunlukla normalin üzerinde yağlı olur. Aşırı yağ çok kolay gözenek içinde tıkanarak sıkışabilir.

Sivilceye uygun olan ciltler normale göre daha çok ölü deri hücresi üretir ve o hücreler kolay dökülmez. Ölü hücreler cilt yüzeyi ve kök içinde tutunur ve aşırı yağla beraber komedo’yu oluşturur.

Gözenek, ciltsel dökülme ve yağla dolduğu zaman, hazır gözenek içerisinde yer alan bakteriler engellenemeyecek derecede artar. Propionibakteri sivilceleri, akneli ciltte bol miktarda görülüp iltihaplı sivilceleri meydana getirir.

Sivilce genellikle ergenlik çağında, vücuda androjen hormonunun fazla olmasıyla meydana gelir. Androjen hormonları yağ bezini canlandırıp cildi daha az yağlı yapar ve sivilce için zemin hazırlar.

Birçok dematolog androjen hormonunun sivilce gelişiminde önemli etkisi olduğunu söyler. Ergenlik dönemiyle birlikte regl döneminde, hamilelik ve menopoz döneminde de hormonal dalgalanma olur. Oluşan bu dalgalanma sivilceye zemin hazırlar.

Sivilce oluşumuna neden olan diğer durumlar yağ içerikli kozmetik ürünleri, komedojenik cilt ve saç bakım ürünleri, östrojen içerikli ilaçlar sivilce oluşumuna yol açar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.