Ağız Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş ve ağız bakımında ideal ağız hijyeni dişin mikrop plaklarından kurtulmasıyla gerçekleşir. Gün içinde içilen ve yenilenlerle mikrop plakları yeniden olur. Bu sebeple plak oluşumuna göz yummadan, mikroplar çoğalmadan diş eti ve dişlerden uzaklaştırmak gerekmektedir.

Gün içinde sadece birkaç dakika ayırarak ağız ve diş bakımı yapılırsa, ağız ve diş hijyeni sağlanır ve bu şekilde farklı diş rahatsızlıklarına karşı savunmasız kalınmaz. Diş sağlığı için yapılması gerekenler;

1- Dişleri fırçalamak gerekir. Gün içinde en az 2 defa dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması dişte mikrop oluşumuna engel olur.
2- Diş ipi kullanılması gerekir. Doğru ve düzenli fırçalama yapılsa bile dişlerin sadece % 80’lik bir bölümü temizlenir. Geriye kalan %20’lik bölüm, dişlerin birbiriyle temas ettiği ve diş fırçasının yetişemediği bölgelerdir. Bu yüzden fırçalanmasının ardından diş aralarında toplanan yemek artıkları ve oluşmaya hazır plakları diş ipiyle temizlemek gerekmektedir.
3- Gargara yapılması gerekir. Diş ipi ve fırçasıyla ağız bakımının ardından gargara yaparak ağız çalkalanması, kalak kirin temizlenmesini sağlar.

Diş fırçalama süresi kısa tutulmaması gerekir. Normalde diş fırçalama süresi 3 dakikadır fakat birçok insan diş fırçalamaya 40 saniyeden fazla zaman ayırmaz. Bu sürede sadece ön diş ve dişlerin görünen yüzü temizlenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.