Yorgunlukla başa çıkma yolları

Yorgunluk kişinin bazı fiziksel veya zihinsel aktivitelerden dolayı hissettiği dinlenme ihtiyacıdır. Yorgun olan insan belirli bir zamandan sonra normal duygu ve davranışlar sergileyemez. Bu durum yorgunluk hissine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yorgunlukla en etkili başa çıkma yöntemi uyumaktır. Uyku esnasında vücutta bulunan tüm organlar dinlendirilmektedir. Aynı zamanda beyin aktiviteleri de belirli bir zaman boyunca dinlendirilmektedir. Uyuyacak kadar vakti bulunmayan insanların yorgunlukla en etkili başa çıkma metodu bir süreliğine yapılan aktiviteye ara vererek dinlenmek olmalıdır.

Yapılan aktivite vücudu yorabilir. Spor yapmak, uzun bir süre boyunca ayakta durmak, ders çalışmak gibi… Yapılan aktivite ister fiziksel olarak yorgunluk versin isterse zihinsel olarak, dikkat edilmesi gereken en önemli konu uzun bir süre çalışmanın ardından bir süreliğine bile olsa dinlenmek olmalıdır.

Kısa bir süreliğine dinlenmeye fırsat bulamıyorsanız, bol miktarda kafein tüketerek yorgunluğunuzun üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. En yüksek kafein oranı bulunan içecek ise yeşil çaydır. Yeşil çaydan sonra kahve ve kola gelmektedir. Tüm bunların da ötesinde yorgunluğun aktif olarak giderilmesinde yeşil elma gibi meyvelerde kullanılabilir. Özellikle sabah uyandığınızda bir adet yeşil elma tüketerek yorgunluğunuzun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Her şeye rağmen asla düzelmeyen bir yorgunluk hissi yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız oldukça büyük önem taşıyacaktır. Yorgunluğun giderilmesi için yapılması gerekenleri bir başlıkta toplamamız gerekirse;

-Her birey günlük ortalama 7-8 saatlik kaliteli bir uykuya ihtiyacı vardır.
-Depresyonda bulunan insanlar için anti depresan ilaçların tüketimi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.
-Yeşil çay ve kahve uyarıcı etkisinden dolayı geçici bir süreliğine performansı artırabilir.
-Kronik yorgunluk ve benzeri aktivitelerde yapılması gereken en önemli şey bir doktora giderek uygun bir tedavi uygulamaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.