Yeşil çayın faydaları nelerdir ?

Yeşil çay içerik olarak bildiğimiz siyah çay ile aynı bitkiden yapılmaktadır. Fakat gördüğü oldukça farklı işlemler nedeniyle kısa bir süre içerisinde fermantasyona uğramadan tüm zararlı etkileri görmesinden önce işlemi koyulmaktadır. Siyah çay yeşil çaya oranla daha fazla kavrulur. Daha fazla işlem uygulanır. Yeşil çayın içeriğinde ise oldukça yoğun oranlarda antioksidan madde bulunmaktadır.

Yeşil çay yaklaşık olarak 5000 yıldır. Uzak doğu ülkelerinde kullanılmaktadır. Yeşil çayın tedavi amaçlı olarak kullanılması da yaklaşık olarak 3000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir.

Yeşil çayı üreten firmalara bakılırsa günde 12 fincan yeşil çay tüketmenin hiçbir zararı yoktur. Fakat içinde bulundurduğu yüksek kafein oranından dolayı asla o rakamlarda tüketilmemesi gerekmektedir. Ortalama olarak yeşil çay günde üç fincan tüketildiğinde yeterli olacaktır. Bir miktar sıcak su içerisine bir tutam yeşil çay katılarak demlenmelidir. Yeşil çayı soğuk su içerisine koyarak suyu ısıtmak oldukça yanlış bir davranıştır.

Yine aynı şekilde yeşil çayı bilindik ve bu konuyu uzun süredir yapan markalardan temin etmek de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yeşil çayın pek çok faydası olmasına rağmen aşırı tüketiminin de karaciğerleri olumsuz etkileyebileceğini unutmamak gerekmektedir.

Yeşil çayın insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır.

Özellikle diyet yapan insanlar tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir. İçeriğinde bulunan anti bakteriyeller sayesinde sağlıklı etkileri de yabana atılmayacak kadar fazladır. Kalp rahatsızlığı olan insanlar tarafından tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Obezite ve Parkinson hastalığına sahip olan insanlara da tavsiye edilmektedir. Gün içerisinde 5 fincan yeşil çay tüketen kadınların tüketmeyen kadınlara oranla daha uzun süre yaşadıkları bilinmektedir. Her yönüyle şifa kaynağı olan yeşil çayın günde iki fincan tüketilmesi çok faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.