Yemek Borusu Kanseri Tedavisi

Yutma zorluğu gibi şikayetler ile kendisini gösteren yemek borusu kanseri ilaçlı film ve endoskoil incelemeyle teşhis edilebiliyor.

Yayılan tümörlerde rahatsızlığın yayılım derecesinin anlaşılması ve tedaviden sonra takip sırasında endoskopi, ultrasonografi, tomografi, MR tarzı görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Tedavi Yöntemleri ;

Tedavinin hangi yöntem ile yapılacağı yaygınlık derecesi kadar genel sağlıkla alakalıdır. Erken dönemde tespit edilen yemek borusu kanserinde insanın genel sağlık sorunu yoksa öncelikle yapılacak olan tedavi ameliyattır.

Fakat bunun aksi durumlarında rahatsızlığın ilerlemesini engellemek için destek tedavisi olan kemoterapi ve radyoterapi yapılır.

Ameliyat; Yemek borusu kanserinde ameliyatı güçlüğü yemek borusunun geçmiş olduğu bölgelerde birçok yaşamsal organın olmasından ileri gelir. Genellikle lenf bezlerine sıçrayan tümörler sadece yemek borusunun çıkartılmasıyla temizlenemez.

Lenf bezlerinin etrafındaki tümörlerin temizlenememesi rahatsızlığı kısa bir süre sonra yeniden oluşmasına sebep olur. Bu durum, kanserin yayılma ihtimalinin olduğu bütün lenf bezlerinin temizlenmesini gerektirir.

Ameliyat Türleri ;

Açık Ameliyat;

Yemek Borusunun Kısmen Çıkartılması; Tümör mideye çok yakınsa karından veya göğüs boşluğuna atılacak bir kesiyle yemek borusunun alt bölümü çıkartılır. Yukarıda kalan bölüm mideyle birleştirilir.

Yemek Borusunun Tamamen Çıkartılması ; Kanser bütün yemek borusunun alınmasını gerekecek derecedeyse yemek borusu karın ve boyundan atılacak kesiyle alınır. İnsana mide yada kalınbağırsaktan yeni yemek borusu yapılır. Bu tarz ameliyatta lenf bezlerinin çıkartılamayacağı için kanserin lenf bezlerine sıçraması halinde ve rahatsızlığın ileri aşamalarında sorun oluşturabilir. Üç kesi yapılıp uygulanan ameliyatlardaysa lenf bezleri büyük derecede temizlenir. Fakat bu tarz ameliyat ileri yaşta insanlar ve sağlık sorunları olan kişilerde yapılamaz.

Laporoskoik ve Toraskopik Yöntemler;

Bu hastalıkta en iyi yöntemlerdir. Avantajları hastaların ameliyat sonrasında iyileşme süresinin kısa olması, hastanede daha az kalmak ve ağrı olmamasıdır.

Bu ameliyat yöntemleri deneyimi olan insanlar tarafından yapılırsa yemek borusu ve lenf bezleri tamamiyle alınır. Ameliyatın ardından ameliyat izi yok denecek kadar azdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.