Yaşlanmayı geciktiren besinler

Pek çok bitkinin yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı aktif bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Bu konuda tıp biliminin de bazı faydaları bulunmaktadır. Özellikle elma ve brokolinin olumlu etkileri ameliyatlarda dahi kullanılırken, zeytinyağı havuç ve biberin geciktiren etkileri de asla yabana atılmamalıdır.

Her insanın bir gün muhakkak yaşlanacağı malumdur. Asıl önemli olan konu ise bu yaşlanmanın etkilerinin atılmasının yollarının bulunduğuna dayanmaktadır. Genel olarak besinler genç ve zinde kalmanızı sağlamasına rağmen vücuda zarar veren yiyeceklerden uzak durmanın da bu etkiye oldukça büyük faydaları olduğu da bilinmektedir.

Bu konuda bazı önerilere değinmemiz gerekirse;

Özellikle otuz yaşın üzerinde olan insanlarda yağ ve şeker kullanımının sınırlandırılması gerekmektedir. Hemen hemen her yaşta alkol ve kafein tüketiminin belirli bir sınır altına indirilmesi ve sigara kullanımının da tamamen durdurulması büyük bir önem taşımaktadır. Ömrünüzü uzatmak istiyorsanız özellikle sigara üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederiz. Sigarayı bırakın ve etkilerini daha ilk günden yaşamaya başlayın.

Vitamin ve mineral tüketimi de oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Haftada bir kere de olsa yeşil yapraklı sebze tüketmeye gayret göstermelisiniz. Tüm bunların yanı sıra balık ve süt ürünleri içinde kendinize özel günler belirleyebilirsiniz. Pek çok antioksidan maddenin tüketilmesi de vücutta biriken toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Antioksidan maddeler E vitamini ve C vitamininin olduğu tüm meyvelerden alınabileceği gibi rezene ve yeşil çaydan da karşılanabilmektedir.

Posa içeriği yüksek besin tüketimi de hayati bir önem taşımaktadır. Bu konuda bilinçli olarak bu besinleri sıklıkla tüketmeye gayret gösterin hem dolaşım hem boşaltım açısından büyük etkileri olduğu bilinmektedir.

Fastfood kültüründen uzak durmanızda daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı fastfood ürünlerinden özellikle uzak durmaya gayret edin içeriğinde yoğun miktarda doymamış yağ asitleri bulunan ürünlerin tüketimini de sınırlandırmanız büyük artılar sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.