Verem hastalığı nedir?

Koch basili adlı mikrobun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır verem. Koch basili isimli mikrop yayılma açısından oldukça tehlikelidir. Öncelikle akciğer, daha sonra kemikler, böbrekler, eklemler ve beyin zarına yerleşebilir. Verem hastalığı yaş, dil, din, ırk, cinsiyet farkı olmadan herkeste görülebilir. Gelişme düzeyi düşük ülkelerde daha sık rastlanabilir. Bunun dışında diğer ülkelerde de görülmektedir. Verem hastası olan bir kişi ile öksürdüğünde, hapşırdığında, konuştuğunda yakın temasta olursanız kısacası onun soluduğu havayı soluduğunuzda bu sizin için risk teşkil etmektedir. Eğer verem hastası olan kişinin soluduğu havayı sizde solursanız, onda ki mikropları siz de içinize çekmişsiniz demektir ve bu mikroplar akciğerinize yerleşebilir. Vücudu dirençli olan kişilerde, vücut, mikroplarla savaşma gücünü gösterir. Böylece mikroplar etkisiz hale gelir. Vücut direnci yerinde olmayan insanlarda ise durum tam tersi olarak gelişmektedir. Vücut mikroplarla savaşamaz ve mikroplar ürer.

Eğer verem hastalığına yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız, doktora başvurunuz. Başvurduğunuzda deri altına iğne ile bir kontrol yapılır. Bazı durumlarda iğne kontrolü olmadan akciğer röntgeni de çekilebilmektedir.

Peki, deri altı iğnesi denilen işlem nasıl uygulanmaktadır?
Bu test, deri altına tuberculine isimli ilacın enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Yaklaşık 3 gün sonra çıkan sonuçlar doktor tarafından kontrol edilir.

Sonuç ya pozitif ya negatif çıkmaktadır. Çıkan sonuç negatif ise test yapılan kişide verem mikrobuna rastlanmadığını gösterir. Eğer testi yaptıran kişi bu sonuçtan emin olamıyorsa 8 hafta sonra tekrar yaptırabilir. Fakat sonuç pozitif ise bu verem mikrobunu taşıdığınızı gösterir. Taşıyıcı olarak nitelendirilebilirsiniz fakat verem hastası değilsinizdir. Röntgen filmi de çekilerek kesin sonuca varılabilir. Eğer doku bozukluğu yoksa bir iki tane ilaç kullanmanız gerekecektir. Zira doku bozukluğu görüldüyse daha başka tahlillerde yapılması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.