Ürgüp Tatil Yerleri – Ürgüp Gezilecek Yerler

Nevşehir’in 20 km doğusunda yer alan Ürgüp Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerinden birisidir. Tarihsel süreç içinde bir çok isme sahip olmuştur Ürgüp. Bizanslılar Osiana, Hagios, Prokopios, Selçuklular Başhisar, Osmanlılar ise Burgut kalesi isimlerini kullanmıştırdır. Cumhuriyet’ten sonra ise bugünkü ismi Ürgüp olarak kabul edilmiştir. Bizanslılar döneminde Ürgüp tamamiyle bir dini merkez halindedir.

Ürgüp’te en çok dikkat çeken doğa harikası peri bacaları yağmur ve rüzgarın kayaları aşındırması sonucu oluşmuş yapılardır. İklimin peri bacalarının oluşumuna katkısı büyüktür. Yazları sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. Karasal iklim bitkileri stepler ve üzüm bağları ile güzel görüntüler ortaya çıkmaktadır.
Turizm açısından tercih edilmesinin nedeni, doğal güzellikleri, barındırdığı kültürel miraslar, geçmişte dini bir merkez olması ve etnografik özellikleri bir arada bulundurmasıdır.

Ürgüp’te gezilecek yerler:

Pembe Vadi: Ürgüp- Avanos yolundadır. Peri bacalarının en tipik örnekleri buradadır.
Kızıl Çukur: Tarihin önemli bir şarap üretim merkezlerinden birisidir. Peri bacalarının içinde yapılmış, üzüm resimleri bulunan bir kilisesi vardır.
Mustafapaşa: 1924 mübadele( Nufus değiştirme) tarihine kadar Ortodoks hristiyanların barındığı bir bölgedir. Hristiyan ve Selçuk yapıları burada görülebilir
Sarıhan: Selçuklu Sultanı Keykubat tarafından 1217 yılında yaptırılmıştır. Önemli bir konaklama ve barınma merkezi olan bu kervansaraya adı sarı taşlardan yapıldığı için verilmiştir.
Ayrıca; Halacdere, Fıratkan , Orta Hisar, Aziz Theodore Kilisesi, Pancarlık Kilisesi, Ala Kilise ve Kepez Kiliseleri,Taşkınpaşa Cami, Kadı Kalesi, Altıkapı, Ürgüp Müzesi de ziyaret edilecek yerler arasındadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.