Urfa gezilecek yerler

Nuh tufanının ardından kurulan 18 şehirden birisi olduğu söylenen Urfa’nın tarihi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Hz. İbrahim, Hz. Eyüp, Hz. Musa ve Hz. Şuayip’in yaşamış olduğu inancı sebebiyle Peygamberler şehri olarak görülür.

Dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi burada kuruldu. Birçok bilgin bu şehirde bu üniversitede yetişti. Bizans döneminde tekrar inşa edilen Urfa, Yavuz Sultan Selim’in 1516 senesinde yaptığı sefer ile Osmanlı Topraklarına Katıldı.

Gezilecek Yerler ;

Harran ; Şehir merkezine 44 km uzakta yer alan Harran ovası, içerisinde antik harabe ve koruma altında olan konik ve külah biçiminde Harran evleri ile turistik merkezlerden birisidir. Güneydoğuda üç katlı kale, kervansaray ve saray vardır.

Topraktan yapılmış olan tarihi evler kubbe şekliyle dünya çapında dikkat çeken mimarı yapıların başında gelir. Antik kalıntıların tuğlalarından köylüler tarafından kale bir alana inşa edilmiştir.

Harran, emevilerin ilk başkentidir ve Hz. İbrahim’in yaşadığı bölge olarak bilinir. Harran üniversitesi de burada kurulmuştur.

Balıklı Göl; Halilurrahman gölü olarak bilinir. Hz. İbrahim’in ateşe atılmış olduğu kutsal mekan asırlık çınarlar ve söğüt ağaçları ile çevrilmiştir. Bu gölün yan bölümünde ayn Zeliha gölüyse, Hz. İbrahim’in ateşe atılmış olduğunu görünce kendisini bu ateşe atan evlatlık kızı Zeliha’nın düşmüş olduğu yerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.