Sivilce Lekelerine Bitkisel Çözüm

Toplum içerisinde bulunan hemen hemen her insan belirli dönemler içerisinde sivilce rahatsızlıkları yaşamaktadır. Bu rahatsızlık genellikle ergenlik dönemine rastlamasına rağmen başlıca sorunlar arasında da bulunmaktadır. Sivilce lekelerinin tedavisinde pek çok yönteme başvurulmaktadır. Bazı insanlar sülük bile kullanmaktadır. Bu gibi yanlış davranışlar cildimizde geri dönüşü olmayan lekelere neden olmaktadır. Sivilcelerin tedavisinde uygulanmaması gereken en önemli yöntemde sivilcenin sıkılmasıdır. Bu durumun da ilerleyen dönemler içerisinde bazı lekelere neden olacağını unutmamak gerekmektedir. Uygulanacak bazı maskeler ile de bitkisel tedavi yöntemleri ortaya çıkarılabilmektedir.

Sivilceler ile mücadele etmek için kullanılacak en etkili bitki adaçayı ve maydanoz dur. İşte gerçekten etkili bazı bitkisel yöntemler:

1. Yöntem:
– Bir miktar biberiye otu
– Bir avuç içini dolduracak büyüklükte adaçayı
– Saf etil alkol

Biberiye otumuzu adaçayı ile avuç içerisinde harmanlayarak kaynamış suya koyalım. Daha sonra on beş ila yirmi dakika arasında bir süre demleyelim. Oluşan bu demimizi temiz bir kap içerisine süzerek bir yemek kaşığı boyutunda alkol ilave edelim. Daha sonra karıştırma işlemine devam edelim. Bu yaptığımız yöntemi 15-20 gün boyunca yüzümüze uygulayalım.

2. Yöntem:
– Bir litre kadar gül suyu
– İki adet ince dilimler halinde elma
– 30 – 40 gram kadar rezene
– Bir yemek kaşığı kereviz
– Bir miktar un (arpa)
– 3 yumurtanın akı
– Bir miktar lanolin

Kaynamakta olan bir su içerisine bir kase oturtalım. Daha sonrasında bu kasenin içine gülsuyumuzu, elmamızı ve arpa unumuzu ekleyerek pişirelim. Bu pişirme işlemini lapa haline gelinceye kadar uygulayalım. Daha sonra ise elimize aldığımız bir miktar yumurta akını çırparak lanolin ilave ederek kullanabiliriz. Sivilcenin bulunduğu bölgelerde çok etkili olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Aynı zamanda oluşan sivilce lekelerine maydanoz gibi antiseptik özelliğe sahip bitkilerde doğrudan uygulanabilir. Bu bitkiler kısa bir süre de etki ederek sivilcelerden arınmanızı sağlayacaktır.

Sivilce tedavisinde yüzün temiz tutulması da büyük bir öneme sahiptir. Yüzünüzü temiz tutarak kısa bir süre içerisinde bazı tedavi metotlarını uygulayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.