Sıtma hastalığı nedir ?

Plazmodium isimli parazitlerin, dişi anofel sivrisinekler yoluyla insanlara bulaşmasıyla yayılan ateşli bir hastalıktır. Hastalığın en belirgin belirtisi titreme ve yüksek ateştir. Bu hastalıkta tanı koymak kolaydır. Tedavisi de mümkündür. Sıtma hastalığının kökü ise çok eskilere dayanmaktadır.

Sıtma hastalığının belirtileri nelerdir?
Sıtma hastalığı nöbetler şeklinde meydana gelir. Bu hastalığa sahip olanlar nöbetlerin geçirmeden önce anlayabilirler. Nöbet gelmeden önce, çok fazla titreme olur, ateş fazlaca yükselir. Terleme ile devam eder. Ama sıtma hastalığının da çeşitleri vardır. Bazı çeşitleri terleme olmadan gerçekleşir. Özellikle iki çeşidinde (tersiyana ve quartana) titreme çok çok fazla olur. Bu titreme durumları hasta için çok riskli olabilmektedir. Hastanın hemen hemen tüm vücudu yoğun şekilde titrer, alt ve üst çeneleri birbirine çarpar. Nabız çok artar, sinirlilik hali gözlemlenir. Bazen tüm vücutta bazense sadece kollarda bacaklarda ağrılar meydana gelir. Eğer müdahale edilmezse bu durum organların zararına kadar gidebilir. Karaciğer ve dalakta büyüme, sarılık, kansızlık, solunum şikâyetleri, şuur bulanıklığı, hafıza kaybı, hatta felç bile meydana gelebilir.

Sıtma hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir?
Sıtma hastalığına sahip bir hastanın tek başına bir yerlere gitmemesi gerekir. Aniden kriz geldiği zaman hastanın yanında durumu bilen birinin olması gereklidir. Yedikleri gıdalara çok dikkat edilmelidir. Bol protein ağırlıklı belenmelidirler. İlaç olarak kınakına kabukları kullanılır. İlaç tedavisinde iki farklı tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki, baskılayıcı tedavi yöntemidir. Baskılayıcı tedavi de primetamin, klorakin ve proquanil kullanılır. Eğer bu ilaçlar düzenli olarak alınırlarsa sıtma hastalığının nedeni olan bakterinin vücutta gelişip çoğalmasını baskılar. Tedavi edici ilaçlar ise kinin, primakin ve klorokindir. En etkili olanı klorokindir. Ama bu ilaç alyuvarlar üzerine etkili olmasına rağmen karaciğerde etkili değildir. Bu ilaçlar doktorun hasta için uygun gördüğü miktarlarda karıştırılarak hastaya verilir. Doktorun önerdiği şekilde kullanılması gereklidir.

Sıtmadan korunmak için sıtma ile mücadele gibi kurumlar kurulmuştur. Sıtma mikrobunun taşınmasında etken olan anofel cinsi sivrisineklerin türlerini yok etme çalışmaları yapılmıştır. Özellikle bu çalışmalara Küba ve Panama bölgelerinde ağırlık verilmiştir. Tabiri caizse bu bölgelerde, adeta bu hastalığın kökü kazınmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.