Ses kısılması neden olur ?

Normal ses tonunun, çatallaşması, titreşmesi, boğuk ton haline gelmesi hallerine ses kısıklığı denebilir. Sesin daha zayıf ve tiz şekilde çıkmasına gırtlaktan aşağıda ki hastalıklar sebebiyet verirken, daha boğuk, kulağı tırmalayan ses tonlarına gırtlak sebebiyet vermektedir. Sesin kısılmasının birden fazla nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları basit olurken bazıları ise çok ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Ses kısıklığına neden olabilir dediğimiz hastalıklar aşağıdadır.

Gırtlak iltihabı ( larenjit )
Alerji veya enfeksiyonlardan olayı olan geniz akıntısı
Ruhsal nedenler
Ses tellerine gelen darbeler
Ses tellerini fazla yormak
Çok konuşmak, bağırmak
Üst üste fazla sayıda istifrağ etmek
Mideden gırtlağa doğru asit çıkması ( gastrit)
Sigara, is, duman, kimyasal gazları teneffüs etmek
Gırtlak ve etrafında ki dokuların tümörlü oluşu
Ses tellerinde meydana gelen yumrucuk veya kist
Eğer ses kısıklığı oluştuysa ve bu durum 2-3 haftadan fazla sürdü ve iyileşmediyse, ses kısıklığı olduğu gibi, kanlı öksürük varsa, yutkunmakta sorun yaşanıyorsa, boyunda gözle görülebilecek büyüklükte şişlik oluştuysa kulak burun uzmanına gitmeniz tavsiye edilir. (KBB)

Ama burada ince bir çizgi olduğuna dikkat çekmeliyiz. Tabiri caizse ne hastalık hastası olmanıza gerek var, ne de kendinizi hiç önemsememenize. Unutulmamalıdır ki, her hastalıkta erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Özellikle sigara kullanıyorsanız yada bulunduğunuz ortam/yaşadığınız çevre koşullarında pis havayı, kimyasal maddeleri solumak zorunda kalıyorsanız, gırtlak muayenesini ihmal etmemelisiniz. Özellikle bayların muayenelerini ihmal etmemeleri gerekir. Çünkü gırtlak kanserinin işareti ses kısıklığıdır.

Çünkü gırtlak kanserinin ilk ve en önemli işareti ses kısıklığı olup erken evrede saptandığında %100’e yakın oranda tedavi edilebilmektedir. Ses kısıklığı bir hastalık değildir. Başka hastalıkların belirtisidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.