Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü ?

Rüstem paşa, iktidarını sürdürmek için veliaht şehzadeyi yok etmekte görüyordu. Böylece Hürrem sultan, Mihrimah sultan açılacak veliahdlık makamına geçecek şehzade Selim, kendisine minnettar olacaktı. Bütün durumu Kanuni’yi kandırmaktan geçiyordu. Bu durum da inceden iceye yürütülen bir siyaset ile, seneler boyu işlenen planla, müsait psikolojik durumu getirdi.

Rüstem paşa ve adamları Güya Şehzade ile şah tahmasb arasında gizli konuşmayı yakalayıp Kanuni’ye gönderdi. Bu düzme plana göre veliahd şehzade, Şah’ın kızı ile izdivaç kuracak ve babasının tahtını alabilmek için Şah’ın desteğini alacaktı. Kanuni, bu mektuplar kendisine sunulduğu zaman ilk başta inanmamıştı.

Mustafam bu küstahlığa cüret etmez ve benim hayatımda böyle bir olay olmaz demiştir.

Fakat durum bir kere ortaya atılmıştı. Rüstem paşa ve partizanları durumu bu hale getirdikten sonra veliahdı imha etmeye mecburlardır. Aksi halde kendileri yok olacaktır.

Şehzade Mustafa çok iyi eğitim almış bir şehzadeydi. Oldukça cesur ve başarılı bir askerdi. Halk ve asker tarafından çok sevilirdi.

Şehzade Mustafa savaş nedeniyle Konya’ya çağrılmıştır ve burada 7 kör ve sağır cellat tarafından boğularak öldürülmüştür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.