Saçkıran Neden Olur ?

Saçkıran saç bulunan deride hatta kaş ve kirpik olan bölgelerde kıl kaybı oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Genellikle saçın veya kılın sık olan bölgelerinde rastlanmaktadır. Bu sebepten dolayı erkeklerin en çok ense bölgelerinde oluştuğu tespit edilmiştir. Bir rahatsızlık oluşturmadığından dolayı tespit edilmesi de biraz zor olmaktadır. Saç kıran vücutta bulunan saçın yüzde beşinin kaybedilmesine bile neden olabilmektedir.

Saçkıranın neden olduğu tam olarak tespit edilememesine rağmen psikolojik etkilere bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir. Genellikle sıkıntılı ve gergin zamanların akabilin de vücutta ansızın oluşan etkileri bulunmaktadır. Bazı kafa bölgelerinin saçsız kalmasına neden olmaktadır.

Büyük bir çoğunluğu gençlerde ve çocuklarda rastlanmaktadır. Saç kıran tedavisi ile beraber psikolojik tedavi uygulanması da etkili bir yöntem olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda aile bireylerinden birinde saç kıran oluştuysa diğer bireylerde de sıklıkla oluşma imkanı bulunabilmektedir.

Saç kıranın neden olduğu konusunda bilim adamlarının derin araştırmaları bulunmaktadır. Bu araştırmaların en detaylısı ise saç diplerine mikroskopla bakıldığı zaman ortaya çıkanıdır. Saç diplerinde hızlı bir şekilde kıl kökü ölümleri oluşmaktadır.

Saçkıran rahatsızlığına paralel olarak insanların yüzde on veya yirmi oranlarında tırnak bozukluklarına da rastlanabilmektedir. Eğer tırnak bozukluğu saçkıran ile birlikte gelişim gösterdiyse bu durum saçkıran rahatsızlığının seyrinin oldukça şiddetli bir şekilde devam edeceğinin göstergesi olarak görülebilir.

Saç kıranın etkili bir tedavi yöntemi bulunmadığı gibi aktif bir testi de bulunmamaktadır. Küçük yaşta çocuklarda oluşmaya başladıysa tiroit testi yaptırmanın bazı artıları olacaktır.

Tedavisinde ise; bazı kortizonlu kremler kullanılabilmektedir. Bu krem ve uygulamalar aktif tedavi boyutuna geçmemektedir. Sadece ışık ve lazer uygulamaları ile beraber uygulandığında bazı etkileri bulunduğu bilinmektedir. Halk arasında bilindiği gibi sarımsak sürülmesinin de etkileri tespit edilmiştir. Ama bu duruma neden sebep olduğu bilinmemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.