Saçkıran bitkisel tedavi

Tıp dilinde saç kıran hastalığının ismi alopesi ismiyle anılmaktadır. Alopesi ise saç kaybı anlamına gelmektedir. Saç kıran aniden yuvarlak veya şekilsiz saçlar oluşması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Saç kıran rahatsızlığı tam olarak anlaşılmayan sebeplerden dolayı saç hücrelerinin kendi bünyesinde yabancı hücreler olarak görülmesinin ardından bazı özel salgılar ile öldürülmeye başlanmasına verilen genel isimdir.

Saç kıranın bir takım psikolojik etkilere bağlı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda beslenme faaliyetlerinden dolayı da saç kıranın oluşumu sıklıkla gözlemlenmektedir. Bazı durumlarda ise ortalıkta hiçbir sebep bulunmamasına rağmen ansızın saç kıran oluşabilmektedir. Bu durumlara size çok fazla rastlanılmaz.

Bu rahatsızlık çok fazla göze dokunmayan bölgelerde oluşmuşsa kişinin kendiliğinden hissedebilmesi söz konusu değildir. Bu sebepten dolayı berberler tarafından fark edilmektedir. Bu açılmanın hemen akabilinde bölgeden çıkan yeni saçların rengi beyaz veya gri olabilir. Süre olarak ise ayları ve yılları içine alan bir zaman geçebilir. Etkilenen bu saçların kafada bulunan saçların yüzde beşine kadar ulaştığı tespit edilmiştir.

Tedavi: Bu rahatsızlığın yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bazı durumlarda puva denilen yoğun ışığa sahip bir uygulama ile saçlar tedavi edilebilmektedir. Bazı losyonların kullanılması da saç kıran oluşumunun azalmasına sebep olabilmektedir. Ama bilimsel olarak bu uygulamaların hiç biri aktif tedavi de kullanılmaz.

Halk arasında ise yaygın bir bitkisel tedavi metodu bulunmaktadır. Yaralı bölgeye sarımsak sürerek saç kıranın kısa bir süre içerisinde iyileşme sağlanabilir. Bir havan içerisinde birkaç adet sarımsak dövülerek püre haline getirilir. Püre haline gelen sarımsak saç kıranın oluştuğu bölgeye uygulanarak bu bölgede bir takım iyileşmeler meydana getirilebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise sarımsağın uygulanacağı alanın önceden cımbız veya kürdan gibi bir araç ile kanatılmasıdır. Kanatma işlemi yapıldığında iyileşme daha hızlı gözlemlenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.