Roma Gezilecek Yerler

İtalya’nın lazio bölgesinin başkenti konumunda olan Roma, yüzölçümü Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Floransa, Bari, Cenova ve Catania’nın yüzölçümlerinden daha büyük olan bir şehirdir.

Roma tam anlamıyla bir tür açık hava müzesidir. En hareketli olan bölgesi Trinita dei monti’de İspanyol merdivenleridir. Burada şehrin gençlerinin tamamını görebilirsiniz.

Navona meydanındaysa Roma’nın en güzel kafeleri yer alır. Bu meydanda sokak sanatçıları eserlerini sergiler.

Roma’da gece hayatının en hareketli olduğu bölge ise Campo Di Fiori’dir.

Roma’ya gittiğinizde Vatikan’da kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Hıristiyanlık dinini Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan, Roma sınırları içerisinde bulunur.

Etrafı yüksek duvarlarla çevrili olan devlet, yüzölçümü ve nüfus açısından dünyanın en küçük ülkesidir.

Kendisine özel para birimi vardır. Bölge nüfusu turistler ile birlikte iki katına çıksa dahi resmi olarak nüfus 1000 civarındadır.

Aşk Çeşmesi

Roma’da görülmesi gereken diğer bir yerse Fontana di trevidir. Aşk çeşmesi olarak isimlendirilen bu çeşmede yapılması gereken tek şey madeni parayı sol omzunuzdan atıp Roma’ya yeniden gelmeyi dilemektir.

Tanrılar Tapınağı

Roma’da görülmesi gereken en önemli yerlerden birisi, 1900 senelik tarihi olmasına karşın günümüzde hala ayakta olan Pantheon tapınağıdır.

Yunancada Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelir. İlk olarak antik romanın tanrıları için inşa edilmiştir. Bütün Roma yapıları arasında en güzel şekilde korunan tapınaklar içindedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.