Rize Gezilecek Yerler

Rize, Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan ve Karadeniz’e sahili bulunan bir ildir. Doğusunda Artvin, Güneybatısında Bayburt, güneyinde Erzurum illeri yer alır. Türkiye’nin en fazla yağış alan bölgesidir. Üretilen en önemli ürün çaydır ve bu bölgede kivi yetiştiriciliği de başlamıştır. Rize’de yazları ılık geçer. Sonbahar ve kış mevsimlerinde yağış olur. Dik yamaçlı vadileri, buzul gölleri, yeşil yaylaları, tarihi kemer köprüsü ve kaleleriyle özel bir turizm bölgesidir.

Etnografya Müzesi ; M.Kemal Atatürk’ün Rize’yi ziyareti sırasında kalmış olduğu Mehmet Mataracı Evi’nde Atatürk’ün özel eşyaları ve etnografik malzemeleri sergilenir.

Rize Kalesi ; Kale Cenevizliler döneminde inşa edildi. 1987 Senesinde restore edilmiş olan kale 1600 metre yüksekliğinde ve 480 m2 bir alandadır.

İslampaşa Cami; Çarşı içerisinde yer alan cami 16.yy eserleri kategorisinde yer alıyor. Kesme taştan dörtgen planlı ve 24 pencereli kubbeden meydana gelir.

Gülbahar Cami ; 16. yy’de Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Sultan’ın yaptırmış olduğu cami kare planına sahiptir.

Cafer Paşa ; Çayeli’nin girişinde yer alan cami 16. yy’da yapılmıştır.

Andon İçmeleri ; Suyu renksiz, berrak ve kokusuzdur. Şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunan kaplıca mide ve böbrek rahatsızlığı bulunanlara iyi gelir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.