Pankreasın vücuttaki görevi nedir ?

Pankreas, 12-15 cm uzunluğunda 60-80 gr ağırlığında, hormon ve dış salgı işlevini yerine getiren bir bezdir. Midenin arkasından dalağa kadar uzanır. Pankreas 4 bölümden meydana gelmektedir. Bunlar; baş, boyun, gövde ve kuyruktur. Pankreasın içinde, kuyruktan başa kadar, bir kanal vardır. Pankreas insan vücudunda, ince bağırsağın üst tarafında ki on iki parmak bağırsağı ile bitişiktir.

Pankreas kanalı ( tıpta ki ismi wirsung kanalıdır) vücuttaki salgıyı toplar ve on iki parmak bağırsağına taşır. Protein, karbonhidrat ve yağ sindiriminde önemli etkisi olan enzimlerin izledikleri yol bu kanallardır ve ince bağırsağa akarlar.
Pankreasın vücudumuzda ki görevi ise; dış salgı ve iç salgı görevlerinde rol almasıdır. Dış salgı denilen olay ise; vücudun dışına ya da dışarıyla alakalı olan ‘mesela bağırsak gibi’ organlara salgılanan maddelerin üretim yeri olmasıdır. İç salgı maddeleri de yine pankreasta üretilir ve bu sefer de iç salgı maddeleri kana salgılanır. Pankreasın dış salgı bölümünde protein, şeker, enzim ve bikarbonat içerikli madde salgılanır. Bu sıvı şeklinde ki maddenin yükümlülüğü ise gıdaların bağırsaktan sindirilmesini sağlamaktır.
Diğer bir görevi ise mideden gelen asitli sıvıları nötrleştirmektir. Yani mideden gelen asitli sıvıların asit oranını vücut için düzenlerler. Pankreasın iç salgı hücrelerinde ise bir takım hormonlar salgılanır. Bunlara örnek vermek gerekirse; insülin ve glükagon sayılabilir.

Bu sebepten dolayı oldukça hayati bir öneme sahiptir. Pankreasın sağlıklı olmasını sağlayan besin maddeleri arasında adaçayı ve nane gelmektedir. Günlük düzenli olarak adaçayı tüketmenin faydası daha ilerleyen zamanlarda görülecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.