Panik Atak Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Panik kelimesinin sözlük anlamı, heyecan ve korku gibi hislere verilen istemsiz tepkidir. Panik duygusu ise ansızın gelebileceği gibi büyük oranda 5 ila 10 dakika arasında süren ataklar ile de karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz atakların her gün yada belirli periyotlar halinde ortaya çıkması söz konusu oluyorsa bu duruma panik bozukluk denir.

Panik ataklar; depresyon, travma ve çeşitli psikolojik bozuklukların hemen sonrasında görülebilir. Yoğun ilaç kullanımına bağlı olarak da ansızın ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu gibi durumlarda bir psikologa başvurmak oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Panik atak ve panik bozuklukta karşılaşılan sorunlar nelerdir?
Bu konuda yaşanılacak en büyük sorun gelen atakların yeniden geleceği ile ilgili duyulan derin endişedir. Kişiler bu endişe ile yaşamdan zevk alamaz bir hale gelmektedir. Yapılan araştırmalar panik atak yaşayan insanların sıklıkla hiç geçmeyen ataklardan korktukları ve bu sebepten dolayı daha sık atak yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır.

Panik atak yaşayan insanların alışveriş merkezlerine ve insanların sıklıkla bulunduğu bölgelerde bulunamama gibi korkuları da vardır.

Titreme ile beraber, baş dönmesi uyku problemleri kendinden nefret etme ve ruhun bedenden ayrıldığını düşünmek gibi bazı önemli etkileri olduğu bilinmektedir.

Panik atak kimlerde görülmektedir?
Panik rahatsızlıklar en çok 20 ila 50 yaşları arasında ki özellikle kadınlarda ve şehir hayatına adapte olmaya çalışan insanlarda gözlemlenmektedir. Erkeklerde görüldüğünde ise daha zor ve sancılı bir tedavi metodu izlenmesi önemlidir.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?
Önceki dönemlerde panik atağın tedavisi pek kolay olmamaktaydı. Fakat yaşadığımız çağ içerisinde oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yapılması gereken en önemli şey ilaç tedavisidir. Kolaylıkla uygulanan bu tedavi yardımıyla sorunlar ortadan kalkmaktadır. Psikolog yardımıyla da kişiler kısa bir sürede eski özgüvenlerine sahip olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu panik atağa neden olan bazı sebeplerin içerisine tedavi bittikten sonra da girmemeye gayret edilmesidir. Bu sayede kısa bir süre içerisinde tedavi amaçlanan orantıda sonuç verecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.