Pamukkale Tatil Yerleri – Pamukkale Gezilecek Yerler

Beyaz’ın doğa ile birleştiği ender bir tabiat güzelliğidir Pamukkale.

Denizli İli’nin sınırları içinde bulunmaktadır. Kaplıcalar ve travertenleri bünyesinde bulundurur. Pamukkale terasları , kaplıcanın sıcak suları tarafından çökertilmiş bir tortullu kayaç olan travertenlerden oluşmaktadır. Bölgedeki sıcak sular 35 derece ile 100 derece arasında değişmektedir. Toplam 17 farklı sıcak su kaynağı bulunmaktadır.

Pamukkale Denizli’nin 20 km uzağındaki vadide bulunan tepelerden görünebilir. Fiziksel olarak oldukça dikkat çeken bir yapı. Bizanslılar da bundan etkilenmiş olmalılar. Eski Bizanslıların Hierapolis kenti, 2700 metre uzunluğunda, 160 metre yüksekliğinde ve 600 metre genişliğindeki beyaz kale’nin üzerine inşa edilmişti. Laodikya antik kenti Pamukkale’ye 5-10 km mesafededir. Yine 5 km mesafede uluslarası termal bir merkez olan Karahayıt köyü bulunmaktadır. Doğa harikası Pamukkale’miz UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi’nde yer alır.

İnsanlar binlerce yıldır Pamukkale’nin havuzlarında yıkanmışlardır. Bir çok farklı medeniyete tanıklık etmiş bir doğa harikasıdır Pamuk Kale. Ancak ne var ki daha 20. Yy başlarında Heropolis kalıntıları üzerine oteller kuruldu, çeşitli yollar yapıldı. Motorlu araçların giriş çıkışına izin verildi. Ta ki bölgenin bir dünya mirası olduğunun bildirilmesine kadar bu böyle devam etti. Bölgenin dünya mirası olarak bildirilmesinden sonra kurulan oteller yıkıldı, yollar yapay havuzlar ile kaldırıldı.

Bu arada not: Katmanların aşınıp zarar görmesini engelleme amaçlı travertenlerin üzerinde ayakkabı ile dolaşmak yasaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.