Olimpos Gezilecek ve Görülecek Yerler

Olimpos güzel yurdumuzun ender köşelerinden birisidir. Bünyesinde bulunan tarihsel değerler, muhteşem doğası ve barındırdığı deniz kaplumbağaları ile dinlenme amaçlı tatil yapmak isteyenler için ideal bir yer.
Olimpos, yerleşke olarak Antalya’nın batı bölgesinde Kemer – Adrasan arasında yer alan, Hellenistik devirde kurulan bir liman kentidir. Olimpos’ta Osmanlı Dönemi’ne ait veriler bulunmamakta. Buradan yola çıkarak Olimpos’ta kentsel yaşamın 13. Yy sonrası sona erdiği kanısına varabiliriz.

Sahip olduğu tarihsel değerler, 3200 mt uzunluğundaki muhteşem sahili, endemik bitkileri, soyu tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağaları, ünlü Khimaria efsanesi, çeşitli sportif etkinliklere olanak sağlayan muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle tüm dünyaca bilinen bir yerdir Olimpos.
İkliminden bahsetmek gerekirse, Akdeniz ikliminin özelliklerini taşır. Kış ayları yağışlı ve havada nem oranı yüksektir. Yazları ise kurak ve sıcak geçer. Denize girmek isteyenler Nisan ayından Kasım ayına kadar denize girebilirler.

Olimpos ziyaret eden herkesin hoşça vakit geçirebilecekleri doğal bir cennet adeta. Bulunduğu çevrenin yakınlarında yer alan Olimpos Milli Parkı ve Beydağları dağcılık ile ilgilenenler için oldukça ideal. Olimpos Antik şehir tarafından ele geçirilmiş adeta. Şehri gezebilmek için öncelikle ormanın içinden, doğal hayatı gözetleyerek, Akdeniz ikliminin güzel iki ağacı olan çam ve defne ağaçlarının nefis kokusunu içinize çekerek maceralı bir yolculuk yapmak yeterli. Kuzey’de ise Çıralı Plajı bulunmakta. Buradan yaklaşık 300 mt bir tırmanışla Yanartaş’a ulaşabilirsiniz. Mitolojik ve yöresel inanışlarda burada yer alan bir canavarın ağzından çıkan ateşten söz edilmekte. Aslında burada doğalgaz bulunmakta ve havadaki oksijenle birleşerek yanma reaksiyonu göstermekte. Bu gaz antik devirlerden beri yanmaktadır. Geceleri buradaki ateş çevresinde eğlenceler düzenlenmektedir.

Tarihi, doğası, neşeli insanları, berrak denizi ve caretta caretta kaplumbağalarıyla Olimpos tüm doğa tutkunlarını adeta yanına çağırıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.