Obsesif Kompulsif Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde amaç hastayı tedavi ettikten sonra hastalığın tekrarlanmamasını sağlamaktır. Bu anlamda hastalara genelde 2 tedavi yöntemi uygulanır.

1.Seçici serotonin geri alım inhibitörleri kullanmak

2. Bilişsel davranışçı tedavi uygulamak

Bu hastalığa sahip olan kişilerin hastalıkları konusunda kendilerine dikkat etmeleri ve kendilerini bu konuda eğitmeleri büyük önem taşır. Bilişsel ve davranışçı tedaviyi oturtmak için tedavinin başlarında haftada en az 1 kere mutlaka doktor kontrolüne gitmek gereklidir. Hastalığın dozu azaldıkça doktor kontrolleri seyrekleşecektir. Hastalık tamamen düzeldikten sonra ise yılda 1 kere yine doktor kontrolüne gitmek fayda sağlayacaktır.
İyileşme tam anlamıyla sağlandıktan sonra depresyon, anksiyete bozukluğu gibi ruhsal hastalık belirtileri görülürse ya da bir yakınını kaybetme gibi hastayı kötü yönde etkileyebilecek durumlar ile karşılaşılırsa en kısa zamanda psikiyatriye başvurmak gerekmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi uzun süreli olabilir ya da hastayı zorlayabilir. Tedavi boyunca hastanın kaygılarını kontrol etmesi büyük önem taşır. Bu tedavide belli bir mesefe aldıktan sonra tedaviyi yarıda kesmek kesinlikte tavsiye edilmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.