Nemrut Gezilecek ve Görülecek Yerler

Nemrut, Türk ve Dünya üzerinden dünyanın sekizinci harikası olarak anılmakta ve her yıl milyonlarca kişinin ziyaretiçi akınına uğrattığı medeniyetler topluluğudur. UNESCO Dünya Kültür Mirasinda da yer alan Nemru, on metreyi bulan heykel boyları ile görenleri hayrete düşürmektedir.

Nemrut değı çevresinde bulunan Kommagene Uygarligi eserleri, tarihin en eski eserleri arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde ki sayılı Milli Parklardan biri olan Nemrut, özel koruma ve restarasyon çalışmaları ile günümüze kadar güzelliğini korumuştur. Nemrut Dagindaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakus Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yerini almış bulunmaktadır.

Nemrut’ta inanılmaz anlar yaşamanız için size gezmenizi önerdiğimiz mekanlar Nemrut Dağı Tümülüsü, Doğu Teras, Kuzey Teras, Batı Teras, Arsameia Ören Yeri, Yeni Kale, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsüdür. Bu alanları gezerken elinizde kesinlikle fotoğraf makinanız olmalı.

Kommagene Krallığı hakkında biraz bilgi vermemiz gerekirse ismini Yunanca’dan almaktadır ve ‘ Gençler Topluluğu ‘ anlamına gelir. Yunanlıların kültür ve yaşayışları ile ilgili pek çok kalıntıların bulunduğu mekanı ziyaret ederek tarihe şahit olabilirsiniz.

Nemrut Dağı eteklerinde bulunan çay bahçelerinde, tertemiz hava ve mis kokulu ağaçlar eşliğinde aileniz ile çayınızı yudumluyabilir keyif dolu anlar yaşayabilirsiniz. Nemrut’ta konaklamayı düşünüyorsanız burada bulunan oteller veya pansiyonlarda çok uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Yılın her ayı hizmet veren otel ve pansiyonlar sürekli hizmetinizdedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.