Migren ağrısı nedir nasıl geçer ?

Migren sinirsel bir rahatsızlığın eşliğinde meydana gelen bir baş ağrısı şeklidir. Dünya üzerinde baş ağrısı çeken insanların yüzde kırkı migrenden dolayı baş ağrısı çekmektedir. Bu durum baş ağrısının dört yüzden fazla sebebi göz önüne alındığında ne denli büyük bir önem taşıdığı daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Migren ağrısı baş ağrısı oluşturan diğer rahatsızlıklar ile karıştırılmamalıdır. Çünkü baş ağrısına neden olan pek çok rahatsızlığın dikkat çekici pek çok etkisi bulunmaktadır. Onların yanında migren sadece sinir sistemi bozukluğu olarak daha masum görünmektedir.

Migrenin tanımı oldukça büyük bir önem taşır. Migren atağı başladığı andan itibaren oluşan evrelerin düzgün bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı bu evreleri inceleyeceğiz.

1-Başlangıç evresi: Migren atağının henüz yeni başladığı dönemlere bu evre ile isim vermek daha doğrudur. Baş ağsının hemen öncesinde bir miktar sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar önce düzgün bir grafik şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Daha sonrasında ise düzelme şeklinde kendini gösterir.

2-Aura Evresi: Migren için belirtilen aura dönemi migren atağı ile beraber ortaya çıkmaktadır. Nadiren migrenden birkaç gün öncesinde de meydana geldiği gözlemlenmektedir. Bir takım düşünce bozuklukları ve çevreden soyutlanma hissi en çok etkileri arasında yer almaktadır. Bu aura evresinin sıklıkla tek başına gözlemlendiği bilinmektedir. Belirli durumların hemen akabilin de oluştuğuna da sıklıkla şahit olunmuştur.

3-Baş ağrısı evresi: Meydana gelen baş ağrısı büyük ölçüde zonklama ve orta derecede ağır rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Yoğun fiziksel aktivite ile kendisini göstermektedir. Ağrının genellikle gündüz vakitlerinde meydana geldiği bilinmesine rağmen gece saatlerinde oluşuyorsa da ciddi ağrılara sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı baş ağrısı oluşan insanların dikkat etmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Baş ağrısı evresi migren rahatsızlığı yaşayan insanların en büyük sorunudur desek yanlış olmaz. Çünkü sıklıkla baş ağrısı evresinde bulunan insanların intihar girişimlerinde bulundukları gözlemlenmiştir. Bu sebepten özellikle dikkat edilmesi bir hayli önem taşımaktadır.

4-Düzelme Evresi: Tüm korkularının akabilin de ağrının yavaş yavaş kaybolduğu gözlenir. Bu evrede kişilerin kendisini yorgun ve mutsuz hissetmesi oldukça normaldir. Psikolojik sorunları olan hastalarda ise şaşırtıcı derecede yenilenmiş bir görüntüde oluşabilmektedir. Migren evreleri bu sebepten dolayı oldukça büyük bir karmaşaya neden olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.