Midyat Tatil Yerleri – Midyat Gezilecek Yerler

Midyat, tüm insanlık tarihine birbirinden farklı kültürlerin nasıl bir arada yaşabileceğini gösteren en büyük örnek kenttir. Gümüş işçiliğinin ön plana çıktığı Midyat’ta halkın büyük bir kısa bu meslek dalı ile ilgilenmekte, hayatlarını devam ettirmektedir. Midyat’ı gezerken her mahallede, her sokakta asırlar öncesinden kalma taş ve demircilik ustalığı ile yapılmış eserlere tanıklık edeceksiniz. Sadece taşlardan yararlanılarak inşaa edilen evler ve pazar yerleri ile taş işçiliği sayesinde neler yapılabileceği çok açık bir şekilde ortadadır.

Midyat’ta bulunan camiler ise sizi oldukça etkileyecek. Yüzlerce tarihi eser camiiler aynı kare etrafında toplandığında muhteşem manzara resimleri oluşturmaktadır. Midyat’a gittiğinizde Mardin Kale’sini muhakkak gezmelisiniz. Düşmanlardan korunmak için yapılan ve günümüze kadar ilk gün ki özelliklerini korumayı başaram Mardin Kale’sinde kendinizi siper altında bulabilirsiniz.

Camiilerin yanı sıra yukarıda belirttiğimiz gibi burada pek çok medeniyetler yaşamıştır. Bunlardan en önemlisi ise hristiyanlardır. Hristiyanlara ait olan kliseler ve ibadet haneler müze haline getirilerek halka açılmıştır. Tarihin önemli izlerini taşıyan bu kliseleri yıllardır yabancı turistler ziyaret etmektedir.

Midyat’ı gezerken uğramanız gereken diğer mekanlar ise Cevat Paşa Camii, Ulu Camii, H. Abdurrahman Camii, Deyr-Ül Umur Manastırı, Mor Smuni Kilisesi, Mor Barsavmo Kilisesi, Mor Aksanoya Kilisesi, Mor Sarbel Kilisesi, Protestan Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Mor Abraham Kilisesi, Hah Katedrali, Hah Harabeler-i’ dir.

Midyat, kültür medeniyetlerine sahip bir ilçe olması neden ile büyük önem taşımaktadır ve oldukça titiz bir şekilde korunmakta, restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.