Mardin Gezilecek Yerler

Mardin, uzun bir dönem Roma ve Bizans hakimiyetinde olduktan sonra, 1098 senesinde Artuklulara başkentlik yaptı.

Mardın 1515 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katıldı. Mardin, Habur ve Nusaybin sınır kapılarıyla Türkiye’nin ortadoğuya açılmakta olan noktalarıdır.

Midyat ilçesinde, diclenin kıyısında germiab kaplıcası şehrin en dikkat çeken doğal güzelliğidir. Bir kale eteklerine kurulmuş olan şehir yapısı çok etkileyicidir.

Şehirdeki evler beyaz renkli ve küçük pencerelidir. Değişik uygarlıkların izini taşıyan Mardin’in merkezinde ve çevre ilçelerinde görülmeye değer birçok tarihi yapı yer alır.

Mardinin En Önemli Turistik Bölgeleri ise ;

Mardin Kalesi ; 975 Senesinde Hamdanilerce yapılmıştır. İçerisinde Akkoyunlu devleti döneminden kalmış olan saray yer alır. Günümüzde yamaç paraşütü için kullanılır.

Deyrul Zaferan Manastırı ; Mardin’deki Süryani cemaati burayı dini merkezleri olarak görürler. Şehrin doğusunda bulunur. Taş sıvılarının içerisinde safran kullanıldığından dolayı değişik bir sarı rengi vardır. 1600 Senelik bir geçmişi vardır.

Kasımiye Medresesi ; Mardinin en büyük tarihi eserlerinden birisidir. 15. Yüzyılda yapılmıştır. Medresenin içerisinde çeşme büyük ilgi görür.

Midyat ; Midyat Mardin merkezine 1,5 saatlik bir uzaklıktadır. İçerisinde birçok Süryani kilisesini bulundurur. Bu yüzden gezenler üstünde tam bir ortaçağ kalıntısı kalır. Telkari ismi verilen Mardin’e has olan taş işçiliğinin örnekleri burada görülebilir. Doğu kısmında 397 senesinde inşa edilen geniş kütüphanesiyle sayısız insanın ilahiyat eğitimi gördüğü deyrulumur manastırı gezilmesi gereken bir yerdir.

Dara Harabeleri ; Mardin’nin güneydoğusunda yer alan oğuz köyünde, Mezopotamya’nın en önemli antik kentinden olan dara kalıntısına rastlamak mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.