Kuşadası Tatil Yerleri – Kuşadası Gezilecek Yerler

Aydın iline bağlı küçük bir tatil beldesi olan Kuşadası, tüm Ege illeri gibi İyonlar ve Bizans döneminden izleri taşımaktadır. Kuş adasında gezebileceğin yerler; Güvercinada, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Kadınlar Denizi Plajı, Güvercin ada Plajı, Yılancı Burnu Plajı, Yavan Su Plajı, Kuştur Plajı, Kara ova Plajı, Güzelçamlı Plajı, Sevgi Plajı, Kalamaki Plajı, Çıban (Yavan Su) Kaplıcası, Venüs Kaplıcası, Güzelçamlı Kaplıcası, Karaca Mağarası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkıdır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz mekanlar Kuşadasında bulunan tarihi ve turistik yerlerdir. Ancak öyle bir yer var ki muhakkak görmeniz gereklidir: EFES.

Efes, M.Ö 1000 yıllarında kurulan ve oldukça önemli olan bir liman kentidir. Efes müzesinde yer alan binlerce tarihi eserler kronolojik ve tipolojik izler taşıması nedeni ile kapalı alan yerine buldunkları sit alanında sergilenmektedir. Dünya üzerinde ki en büyük tarihi eserler Efes’te yer almaktadır. Efes müzesi hazırlanırken pek çok ev odaları, mezar anıtları lahitler korunarak kronolojik sırası ile dizilmiştir. Adeta bir park gezisi şeklinde M.Ö 1000 yıllarına kadar gidebilirsiniz.

Kuşadası’nda gezmeniz gereken önemli mekanlardan biri de ‘ Meryem Ana ‘dır. Hristiyanların oldukça önem verdikleri bir mekandır ve yıl içerisinde sık sık ziyaret ederler. Ege bölgesinde yaşayan ilk Hristiyanlar tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

Meryem Ana’ yı gezdikten sonra uğrayacağınız diğer nokta Artemis Tapınağı olmalıdır. Artemis tapınağı, dünyanın yedi harikasından biridir. 105*50 metre büyüklüğünde devasal bir anıt olan Artemis Tapınağı, yıl içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.