Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir ?

Karaciğerin hücrelerinde fazla miktarda yağ birikmesine karaciğer yağlanması ismi verilir. Karaciğer yağlanması durumunun en büyük sebebi özellikle şişmanlıktır.

Aşırı kilo bütün vücudu olduğu gibi karaciğeri de kötü yönte etkiler. Alkol alımı karaciğeri yoran bir durumdur. Bu durum yağlanmaya sebep olur.

Yüksek trigleserid ve kolesterol, şeker rahatsızlığı, genetik durumlar, kiloda ani değişmeler ve hepatit C tarzı virüsler karaciğer yağlanmasına yol açabilir.

Karaciğer yağlanması genellikle orta yaşta kilo problemi olan ve özellikle kadınlarda görülen bir problemdir.

Karaciğeri Koruyan Besinler ;

Karaciğer yağlanmasından korunmanın en etkili yolu az yağlı ve sağlıklı besinlerin tüketilmesinden geçiyor. Kilo verilmesi, bel çevresindeki yağlanmayı azaltmak büyük önem taşır. Doymuş yağ, alkol ve beyaz şeker karaciğeri yoran besinlerdir. Terayağ, kaymak ve mayonezden uzak durarak, zeytinyağı öncelikli olarna bitkisel yağların tercih edilmesi gerekir.

C vitamini, beta-karoten, E vitamini, B6-B12 vitamini ve folik asit karaciğeri korumaktadır. Pancar, balık, ıspanak ve baklagiller karaciğer için yararlıdır.

Karaciğer için en yararlı olan besin enginardır. Alkol kullanan insanlar bahar mevsiminde bol derecede enginar tüketerek karaciğerlerini temizleyebilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.