Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Uygulanır ?

Kanal tedavisi genel olarak dişçiler tarafından uygulanan bir uygulamadır. Yani bir diğer deyiş ile endodontinin bir alt branşıdır. Kanal tedavisinde esas amaç diş kronunda bulunan pulpa miktarını ve pulpa kanalları içerisinde bulunan sinirlerin temizlenerek dişin doldurulması işlemidir. Yapı olarak diş dolgusu ile benzerlik göstermesine rağmen süre olarak daha uzun bir işlem ve daha fazla beceri gerektirmektedir. Kanal tedavisinde genel amaç dişin özellik bakımından sabitliğini korumasını sağlamaktır.

Diş sinirsel faaliyetler bakımından işlevini yitirmiş olsa bile, pek çok konuda aktif olarak kullanılabilmektedir. Kanal tedavisi çürük dişe yönelik olarak uygulanmaktadır. Kanal tedavisini gerektiren pek çok durum olmasına rağmen çürüyen dişe yapılan operasyonda geç kalınmasıyla uygulanmaktadır. Başka bir şekilde anlatmamız gerekirse diş çürüğünün diş minesinden daha da ilerleyerek diş sinirlerine etki etmesi ile oluşan bir uygulamadır. Çünkü diş sinirlerine çürük sızarsa dolgu uygulaması kullanılmayabilir. Onun yerine kanal tedavisi yapılarak diş içerisinde bulunan sinirlerin ve kan dokularının tamamen boşaltılması gerekmektedir. Boşaltılan bu bölge sabit bir madde ile doldurularak dişe eski işlevi yeniden kazandırılabilir.

Diş de kanal tedavi kırılan parçalarda da uygulanmaktadır. Günümüzde her üç insandan birinde kanal tedavisi yapılmış bir diş bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kanal tedavisi oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Tüm diş hekimleri kanal tedavisi eğitimini alırlar. Bu sebepten dolayı dişleriniz kanal tedavisi yapılmasını gerektiren bir hale gelirse, bir diş hekiminden kolaylıkla yardım isteyebilirsiniz.

Kanal tedavisi ile dolgu sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. İkisi arasında bulunan en büyük fark dolgu yapılan dişlerde sinirler ve kan dokusu işlevini tamamlamıştır. Sadece bu dişlerde çürüyen diş minesinin üzerine bir miktar dolgu maddesi koyulmuştur. Kanal tedavisinde ise bu uygulama oldukça farklı bir boyutta yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.