Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi nasıl yapılır öğrenelim… Mutlak her dişin orta tabakasında dişin beslenmesini ve dişin duyarlılığını sağlayan damar ve sinirler geçer. Diş sinirlerinin geçtiği bölge zarar gördüğü taktirde artık diş işe yaramaz hale gelebilir ve enfeksiyon yaşama ihtimali artar. Diş sinirlerinin çıkarılıp yerine dolgu yapılması işlemine kanal tedavisi adı verilir.

Kanal Tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Diş sinirlerine kadar uzanmış çürüklere rastlandığında kanal tedavisi yapılmalıdır.

Kanal Tedavisi ağrılımıdır?

Diş hekiminiz tarafından kanal tedavisi yapılırken lokal anestezi uygulandığı için ağrı hissetmesiniz. Kanal tedavisi bittikten sonra size uygun olan bir ağrı kesici kullanarak oluşabilecek ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Kanal tedavisi kaç seans sürer?

Normal bir kanal tedavisi tek seansta biter ama dişin durumuna göre seans sayılarında artış olabilir.

Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü

Kanal tedavisi diş çekimi yapılmadan önce dişe bir şans vermek anlamına da gelir. Kanal tedavisi Uygun bir şekilde yapıldığında diş ömür boyu kullanılabilir. Yalnız diş dolguları normal dişlere göre daha kırılgan olabilir.

Kanal tedavisi yapılmazsa

Kanal tedavisi yapılmadığı durumlarda en görülen şikâyet şiddetli diş ağrısıdır. Diş sinirlerinin hassasiyetini kaybetmesi ile bir süre sonra diş ağrısı kesilir ama uzun vadede bu durum diş çürüğünün çene kemiğine kadar ilerlemesi şeklinde karşınıza çıkabilir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Diş hekiminiz size uygun bir anestezik ile dişiniz de bulunan sinirleri, kanalları temizler ve dezenfekte eder. Bir enfeksiyon riski ile karşılaşılırsa dişin içerisine dezenfektan ilaçlar yerleştirilerek pansuman yapılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.