Kalpte Ritim Bozukluğu Nedir ?

Kalpte yaşanan ritim bozukluğunun tıp dilindeki adı aritmidir. Düzensiz bir şekilde kalp atışı anlamına gelmektedir. Kalbin hızının genel tanımı ise bir dakika içinde ki atım sayısıdır. Normal bir kalbin gün içerisinde normal saatlerde, dakika başına 60 ila 120 kez attığı bilinmektedir.

Aritmi şikayeti yaşayan insanlarda ise normalden daha fazla veya daha az kalp atımı yaşanabilmektedir. Bu kalp atım hızları kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Aynı zamanda kalbin atım hızında hiçbir değişme olmaksızın ritim bozuklukları da meydana gelebilmektedir. Ritim bozukluğu ise kalbin alışıldık ritminin dışında seyir göstermesi anlamına gelir.

Pek çok koroner arter rahatsızlığı bulunan insanların kalp ritimler bozuktur. Aynı zamanda kan içerisinde bulunan sodyum ve potasyum miktarlarında ki dalgalanmalarında etkili olduğu bilinmektedir. Ama özellikle ülkemizde ritim bozukluklarına en çok sebep olan konu ise kalp kasında yaşanan değişikliklerdir.

Kalp kasında değişiklik yaşamanın ise birkaç farklı türü bulunmaktadır. Öncelikle pisikolojik rahatsızlıkların akabilin de kalp kaslarında farklılaşma oluşabilmektedir. Aynı şekilde aileden gelen etmenlerin sonucunda da bazı aritmi problemlerine de rastlanmaktadır.

Düzensiz kalp atışları kişinin kendi kendine anlayabileceği bir rahatsızlık değildir. Bazı etkileri olmasına rağmen tek başına insan vücuduna çok büyük zararları olmadığı tespit edilmiştir. Kalpte ritim bozukluğunda ki asıl dikkat edilmesi gereken unsur ise başka kalp rahatsızlıklarını tetikleme ihtimalidir.

Doğrudan kalp ağrısı yapmamaktadır. Bazı durumlarda düşük tansiyona benzeyen belirtiler olmasına rağmen genel itibari ile etkisiz bir yayılım gösterir. Bazı ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkündür.

Aritmi şikayetinin ortaya çıkarılması ise hemen hemen her insanda aynı özellikler göstermektedir. Genelde doktor muayenesi esnasında kalp dinlenirken ortaya çıkarılır. Bazen de ekg içerisindeyken kalp ritmi tespit edilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.