Kalp Çarpıntısı Neden Olur ?

Bazı etkiler sonrasında kalpte meydana gelen düzensiz çarpmalardır. Bu etkilerin en klasik olanları ise çay ve kahve tüketimidir. Bu çeşitleri daha da artırmak mümkün olmaktadır. Yüksek kafein içeren kola içmek sigara tüketmek aşırı stres de kalp çarpıntısına neden olan diğer etmenler arasında yer almaktadır.

Çeşitli hastalıkların neden olduğu bir takım çarpıntılar da yaşanmaktadır. Bu hastalıkların tespit edilmesi tedavi açısından bir hayli önem taşımaktadır. Aynı zamanda bazı ilaçların kalpte çarpıntı yaptırdığı da bilinmektedir. Eğer sizde zaten kalp çarpıntısı mevcutsa doktorunuzu uyararak yazacağı ilaçlar hakkında bir kez daha düşünmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı klasik yöntemler ile bu çarpıntının geçirilmesi mümkün olmaktadır.

Çarpıntı nöbetleri geldiği anda; derin derin nefes alarak bir miktar ıkınmayı deneyebilirsiniz. Yada soğuk bir su içerek sakin bir yerde dinlenebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinin kapıda olduğu şu zamanlarda kalp çarpıntılarının daha da artış göstereceği tahmin edilmektedir. Özellikle yazın güneşin altında doğrudan uzun süre kalmanın da bazı olumsuz etkileri olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Eğer küçük çocuklar da aşırı miktar da kalp çarpıntısı yaşanıyorsa kusturulmaya çalışılması faydalı olacaktır. Aynı şekilde yüz ve kollara buz koyarak da kalp çarpıntısının düzenlenmesi mümkün olmaktadır. Bu durumlarda da çarpıntı azaltılmazsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Özellikle sekiz yaşın altındaki çocuklarda çarpıntı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu çarpıntının düzenlenmesi yada sebebinin bilinmesi gerekmektedir.

En klasik nedenleri arasında günlük yaşam içerisinde bir yerden başka bir yere yetişme ihtiyacı gelmektedir. Bunların yanı sıra kafeinin de çok büyük etkileri olduğu bilinmektedir. Kalp çarpıntısı yaşayan insanların dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise kısa bir süre içerisinde öleceklerini düşünmeleridir. Böyle düşüncelerin hiçbir gerçekçiliği bulunmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.