İzmir Gezilecek Yerler

Homeros’un ilyada destanında smyrna olaran bilinen eski İzmir şehrinin tarihi, son buluntulara göre milattan önce 6500 senelerine dayanır.

Bornova ilçesinde yer alan Yeşilova Höyüğünde 2005 yılında yapılmış kazılara en eski yerleşim bölgeleri izlerine rastlanılmıştır. Bunlara göre neolitik çağda Bornova ovasında başladığı kabul edilmiştir.

İzmir Hititler, Romalılar, Bizanslılar, iyonyalılar ve Lidyalılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir şehirdir. 1076 Senesinde Selçuklu yönetimine geçen ve daha sonra Osmanlı topraklarına katılan bir şehirdir. Egenin incisi olarak isimlendirilen İzmir körfezi, kıyıları, nehirleri ve ormanlarıyla birçok sanat eserine konu olan bir şehirdir.

Gezilmesi Gereken Yerler ;

Efes; Roma döneminde dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan smyrna şehri buradadır. Deprem ile yıkıldıktan sonra hellenistik yapı üstünde roma stili mimari yapılar ile inşa edilmiştir. 5 Defe tekrar kurulan şehir uzun tarihi süresinde birçok defa istilaya, doğal felakete ve yangına maruz kalmıştır.

Bergama ; Helenistik döneminin Bergama krallığının kurulmuş olduğu bir bölgedir. İçerisinde kral saraylarını, sarnıç ve cephaneliklerini barındırmakta olan akropolis, tiyatro şehrin sağlık merkezi konumunda olan mozaik süslemeli asklepion, mısır tanrılarına adanan serapis tapınağı ve agora gibi birçok tarihi eser bulunur.

Foça ; İzmir merkezi güneyinde bulunan ilçe ion şehirlerden biridir ve ismini fok balığından aldığı söylenir. Homeros’un destanında geçen siren kayalığı bu bölgededir. Orak adası, şeytan hamamı, Dışkale, Fatih cami, şehir surları, beşkapılar kalesi ve tiyatro gibi birçok tarihi eseri barındırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.